Blog

06/01/2021

Jak dachy biurowców zwiększają bioróżnorodność?

Dachy biurowców coraz częściej wykorzystywane są w charakterze tzw. zielonych dachów. Okazuje się, że jest to wyjątkowo atrakcyjna przestrzeń, która może być zagospodarowana z korzyścią dla wielu stron.

Najbardziej atrakcyjne pod kątem zwiększenia bioróżnorodności otoczenia są dachy zielone intensywne, które co do zasady przypominają klasyczne ogrody, z pełną roślinnością. Znajdziemy tu trawniki, byliny, krzewy, kwiaty, a nawet drzewa. Jest to jednak wymagający zielony dach, którego założenia powinny być ustalone już na etapie projektowania. Dachy te są stosunkowo ciężkie i wymagają odpowiednio wzmocnionej konstrukcji. Jeden metr kwadratowy to czasem nawet ponad tysiąc kilogramów. Jest to również stosunkowo kosztowna inwestycja.

Zdecydowanie mniej wymagające, a także pozwalające zwiększyć zieloność terenu są dachy ekstensywne, których roślinność praktycznie rośnie samodzielnie i nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Można je również stworzyć na już istniejących dachach.

Jakie są zalety zielonych dachów biurowców? Dlaczego warto postawić na taką bioróżnorodność na zurbanizowanych terenach?

Tego typu nieruchomości postrzegane są obecnie jako bardziej atrakcyjne dla inwestorów, użytkowników i władz miast. Oferują one komfortowe miejsce w przestrzeni biurowej, które pozwala na odpoczynek i relaks pracowników w ciągu dnia pracy. Pozwalają uzyskać zdecydowanie wyższą cenę najmu biurowców. Kontakt z roślinnością wpływa korzystnie na efektywność pracy.

Najważniejsze są jednak korzyści ekologiczne. Każdy zielony dach na biurowcu to wyspa zieleni w zatłoczonym i zanieczyszczonym mieście. To forma „zielonych płuc” dla wielu miast, oczyszczania powietrza i tym samym zwiększana komfortu życia dla mieszkańców. To także atrakcja turystyczna i lokalna, zwiększenie walorów estetycznych budynków komercyjnych.

Korzyści środowiskowe płynące z zagospodarowania dachów czy tarasów nieruchomości roślinami to między innymi także złagodzenie efektu tzw. miejskich wysp ciepła, kiedy to z powodu dużej ilości betonu, asfaltu i innych powierzchni nagrzewających się i oddających ciepło w mieście, notuje się wyższe temperatury, niż na otaczających je obszarach wiejskich. Zapewnienie warstwy traw, kwiatów czy krzewów na dachach powierzchni nieruchomości komercyjnych pochłania ciepło i zmniejsza tym samym temperaturę budynku oraz sąsiadujących z nim terenów. Pozwala na bardziej komfortowe funkcjonowanie, nawet w upalne dni.

Będąc przy temacie zielonych dachów, zdecydowanie warto wspomnieć także o płynnych membranach Hyperdesmo, które doskonale nadaje się do hydroizolacji.

Przeczytaj również inne porady:

Poradnik