Blog

04/21/2021

Od czego zacząć deskowanie dachu?

Wielu dekarzy zachęca do tworzenia deskowania, ponieważ cała konstrukcja dachu jest wtedy znacznie wytrzymalsza na działanie wielu czynników atmosferycznych. Mowa tutaj między innymi o opadach, ale także silnym wietrze. Zaleca się stworzenie swoistego stelaża w przypadku połaci, których kąt nachylenia jest stosunkowo niewielki, ponieważ takie dachy są narażone na działanie zalegającego śniegu oraz wilgoci, a deskowanie czyni go znacznie wytrzymalszym.

Jakie narzędzia i materiały są potrzebne?

Do deskowania dachu niezbędne są odpowiednio przygotowane deski. Głównie wykorzystywane są świerkowe oraz sosnowe, przy czym te drugie są wybierane najczęściej ze względu na niską cenę. Oczywiście muszą być one dostatecznie wysuszone tak, aby nie oddawały swojej wilgoci do wewnątrz. Co istotne, są one także impregnowane ciśnieniowo, dlatego zyskują znaczą odporność na warunki atmosferyczne. Według specjalistów, do deskowania najlepiej wybierać deski o grubości około 25 milimetrów oraz szerokości od 12 do 15 centymetrów. Oczywiście konieczne jest zaopatrzenie się także w szereg narzędzi, w tym: gwoździe oraz wkręty, młotek, wkrętarkę, poziomnicę, miarę oraz piłę do cięcia drewna.

Jak przeprowadzić prace krok po kroku?

Odpowiednie przeprowadzenie deskowania dachu wpływa na jego żywotność, ale także wysoką funkcjonalność, dlatego należy zadbać o właściwe położenie poszczególnych elementów. Poniżej podpowiadamy, jak przeprowadzić cały proces krok po kroku:

  • Po pierwsze upewnijmy się, że szkielet konstrukcji postawiony jest zgodnie z projektem i normami budowlanymi. Upewnijmy się także, czy elementy krokiew, płatew, belek wiązarowych, czy innych elementów nie mają defektów, które wymagają naprawy.
  • Następnie możemy przystąpić do właściwego etapu prac, czyli montowania desek. Najlepiej zacząć montaż od dołu krokwi z jednego z kątów i stopniowo montując deski aż do szczytu, prostopadle względem krokwi. Co niezwykle istotne, należy zachować równe odstępy między deskami. Dekarze zalecają, aby na 1 metr bieżący desek wykorzystać 15 gwoździ lub wkrętów (przeważnie do zamocowania jednej deski stosuje się dwa lub trzy mocowania).
  • W miarę postępu prac, zwłaszcza na krawędziach dachu konieczne będzie przycięcie desek w taki sposób, aby nie wystawały one poza konstrukcję. W dalszej kolejności możemy zamocować także folię paroprzepuszczalną, ale równie dobrze dach w takiej postaci może być pozostawiony przez kilka miesięcy, na przykład do momentu, gdy warunki atmosferyczne będą bardziej sprzyjające do kładzenia kolejnych warstw.

Sprawdź również inne wpisy:

Poradnik