Dziurawy dach wymaga niezwłocznej interwencji, co ma znaczenie dla funkcjonowania całego budynku
W wielu przypadkach naprawy dziurawego dachu dokonuje się w momencie, gdy z sufitu zaczyna kapać woda, ale uszkodzenia mogą ujawniać się stopniowo, na przykład pod postacią wykwitów pleśni w okolicach styku sufitu ze ścianą lub na samym suficie. Są to uszkodzenia wymagające interwencji, ponieważ postępujące niszczenie pokrycia może znacznie utrudniać dogrzanie budynku, ale wpływa także na zdrowie osób w nim przebywających. W zależności od rodzaju oraz stopnia uszkodzenia, jak również naszych umiejętności, takiej naprawy możemy dokonać samodzielnie, ale w wielu przypadkach warto jest zlecić jej wykonanie firmie dekarskiej, która zadba o stan pokrycia od A do Z. Poniżej znajdziesz praktyczne informacje, w jaki sposób zreperować dziurawy dach i jakie materiały będą do tego potrzebne.
Najpierw oceń miejsce i stopień uszkodzeń
Jeśli zauważymy, że w budynku panuje zwiększona wilgoć, albo co gorsza – z sufitu kapie woda, zwłaszcza podczas obfitych opadów, należy w pierwszej kolejności sprawdzić stan pokrycia dachowego. W wielu przypadkach dostrzeżemy pęknięcia, czy wybrzuszenia. Dobrze widać to na przykładzie papy, gdzie po kilku sezonach materiał zacznie rozchodzić się w miejscu łączenia arkuszy, powstają pęknięcia, czy wyraźne kruszenie surowca. Jest to wciąż jedno z najpopularniejszych pokryć, które dosyć często ulega uszkodzeniom, ale daje się łatwo naprawić. To samo dotyczy dachów wykonanych z gontu bitumicznego, czy blachy trapezowej, przy czym należy dobrać odpowiednio dopasowany materiał naprawczy, w zależności od typu pokrycia. Jeśli zidentyfikowaliśmy miejsce i skalę uszkodzeń, możemy przystąpić do wyboru odpowiednich materiałów i narzędzi naprawczych.
Dobierz odpowiednie materiały do naprawy pokrycia dachowego
Dziurawy dach wymaga naprawy w sprzyjających warunkach. Najczęściej jest to wiosna, gdy dni stają się coraz cieplejsze, ale nie są upalne, co sprzyja na wiązanie wybranych preparatów. Oczywiście muszą być one dostosowane do materiałów, jakimi pokryte są dachy. Można wykorzystać surowce tworzące powłokę przeciwwilgociową, poprawiające jednocześnie wygląd pokrycia, czy masy uszczelniające aplikowane na niewielkich uszkodzeniach. Następnie można stworzyć na dachu trwałą powłokę z płynnej membrany żywicznej, która przedłuży jego żywotność o wiele lat. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli uszkodzenia są duże, może zajść konieczność wymiany pokrycia lub jego części. Dotyczy to głównie papy, która po kilku latach staje się krucha i nie spełnia swojej funkcji. W takim przypadku dziurawy dach naprawia się poprzez położenie nowego materiału.
Jak przygotować miejsce, gdzie ma być dokonana naprawa i jak ją wykonać krok po kroku?
Aby wybrany przez nas materiał naprawczy spełniał swoje funkcje, należy w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować miejsce w obrębie uszkodzenia. Należy je dokładnie oczyścić ze wszelkich luźnych elementów. Większość preparatów uszczelniających dostępnych jest w wersji już gotowej do użycia, dlatego wtedy nie trzeba aplikować podkładów gruntujących – wystarczy rozprowadzić masę na oczyszczone podłoże z zapasem kilku centymetrów wokół uszkodzeniach.
Sprawdź także inne artykuły: