Dlaczego naprawa pęknięć w papie jest tak istotna?
Od kilkudziesięciu lat papa należy do jednych z najtańszych pokryć dachowych. Mimo że nie są one szczególnie trwałe, to odpowiedni sposób dbania o tak wykonany dach sprawi, że będzie funkcjonalny przez bardzo długi czas. Co równie ważne, dzięki temu minimalizujemy ryzyko powstawania wilgoci wewnątrz budynków. Działanie promieniowanie ultrafioletowego pochodzącego ze słońca powoduje przerwanie długich łańcuchów cząsteczek substancji budujących papę. Z czasem powoduje to powstawanie pęknięć widocznych na powierzchni tworzywa. Ich naprawa ma istotne znaczenie z punktu widzenia funkcjonowania budynku. Dlatego poniżej przeczytasz, jak dokonać reparacji pokrycia, aby ponownie stało się w pełni funkcjonalne.
Pierwszy etap prac to zidentyfikowanie miejsca pęknięcia
Proces dokonywania naprawy uszkodzeń na pokryciu dachowym z papy można zamknąć w kilku punktach. Pierwszym z nich jest ocena powstałych pęknięć. Dobrze jest zatem skontrolować stan techniczny dachu po okresach silnego nasłonecznienia, które jest głównym czynnikiem sprawczym powstawania tego rodzaju uszkodzeń. Jeśli pęknięcia są niewielkie, można przystąpić do aplikacji dedykowanych mas. Z kolei, jeżeli papa jest mocno spękana i kruszy się, zachodzi wtedy konieczność położenia nowego pokrycia. Warto wyraźnie zaznaczyć, że podczas napraw należy stosować preparaty o podobnym składzie, co te używane w czasie montażu pokrycia. Przykładowo: jeżeli w procesie instalacji wykorzystano surowce mające w składzie masy bitumiczne, to wtedy do naprawy pęknięć trzeba wykorzystać preparaty o podobnym składzie. To samo tyczy się lepików smołowych.
Od przygotowania podłoża, po montaż materiału – zobacz, jak krok po kroku dokonać naprawy pokrycia dachowego z papy
Zanim przejdziemy do aplikacji surowca, do naprawy pęknięcia, dokładnie oczyśćmy to miejsce. Warto zatem całość dokładnie zamieść, a w razie wystąpienia fragmentów roślin, na przykład mchu, również je usuńmy. Następnie możemy zaaplikować wybraną przez nas masę uszczelniającą. Jeśli nasz preparat ma w swoim składzie substancje bitumiczne, dobrze jest posypać całość mineralną posypką papową, która dodatkowo wzmocni uszczelniane miejsce przed działaniem promieni UV. Jeśli musimy dokonać napraw zimą lub wtedy gdy pokrycie jest wilgotne, możemy wykorzystać specjalne masy w jasnych kolorach, które nie wymagają posypywania mineralnym kruszywem.
Sprawdź również inne wpisy;