Blog

21 listopada 2016

Jaka jest różnica między żywica epoksydową a poliestrową?

Wyjaśniamy, jaka jest różnica między żywicą epoksydową a poliestrową?

Zarówno na światowym, jak i polskim rynku syntetyczne żywice są szeroko rozpowszechnione. Mają one zastosowanie między innymi w przemyśle, gdzie stosowane są do tworzenia funkcjonalnych posadzek pozbawionych spoin, czy w budynkach takich jak pływalnie, gdzie powlekane są nimi kąpieliska. Wykorzystywane są również podczas wytwarzania drobnych elementów, takich jak biżuteria, czy dekoracje, ale także efektowne meble. Przeważnie wybór surowca ogranicza się do żywicy epoksydowej oraz poliestrowej. Warto znać cechy odróżniające oba produkty, aby wiedzieć, do czego możemy je wykorzystać. Poniżej zawieramy najważniejsze informacje, jaka jest różnica między żywicą epoksydową a poliestrową, zatem zachęcamy do lektury.

Jaka jest różnica między żywicą epoksydową a poliestrową w zakresie właściwości fizykochemicznych?

Główne różnice między żywicą epoksydową a poliestrową odnoszą się do ich właściwości fizykochemicznych, wynikających z budowy cząsteczkowej i charakteru wiązań chemicznych między nimi. Żywica poliuretanowa posiada większą liczbę wiązań międzycząsteczkowych w odróżnieniu od żywicy epoksydowej, co wpływa przede wszystkim na czas wiązania obu surowców, ale także na ich finalne właściwości. Obiekty z żywicy poliuretanowej są znacznie bardziej elastyczne od tych stworzonych z żywicy epoksydowej, dlatego często są one lepszym wyborem, jeśli chodzi o wykonanie posadzek, czy obiektów, które mają być odporne na działanie szeregu sił działających z wielu różnych kierunków. Różnica między żywicą epoksydową a poliestrową odnosi się również do zapachu produktów – żywica poliestrowa w procesie aplikacji ma zdecydowanie bardziej drażniący zapach. Warto jednak zaznaczyć, że zarówno pierwszy, jak i drugi surowiec wymaga zastosowania środków ostrożności podczas prac.

Zobacz, jaka jest różnica między żywicą poliestrową a epoksydową w kwestii ich trwałości

Zarówno żywicę poliestrową, jak i epoksydową łączy fakt, że wyróżniają się odpornością na szereg czynników – nie chłoną wody, obiekty dzięki nim stworzone są odporne na częste czyszczenie detergentami, a także na uderzenia i zarysowania. Żywica poliestrowa jest bardziej elastyczna od epoksydowej, a także nie żółknie pod wpływem promieniowania UV, dlatego często stosuje się ją do tworzenia posadzek zewnętrznych.

Różnica między żywicą epoksydową a poliestrową w cenach produktów

Wiele osób w kwestii różnicy między żywicą epoksydową a poliestrową podnosi temat cen obu produktów. Różnią się one przede wszystkim w zależności od producenta surowca, jednak porównując produkty tego samego pochodzenia można zauważyć, że żywica poliestrowa jest nieco tańsza od epoksydowej.

Czy jest jakaś różnica między żywicą epoksydową a poliestrową w procesie aplikacji?

W kwestii różnic między żywicą epoksydową a poliestrową warto jest poruszyć temat procesu ich aplikacji. Czy różni się on diametralnie? Odpowiedź brzmi: nie. Oba produkty wymagają wymieszania dwóch składników – żywicy oraz utwardzacza inicjującego proces wiązania. Po dokładnym wymieszaniu żywica nadaje się do wylania w formie, czy rozprowadzenia jej na powierzchni posadzki.

Sprawdź również:

Poradnik