Co wpływa na grubość kamiennego dywanu?
O tym, jaka jest grubość kamiennego dywanu, decyduje wiele czynników. Kamienny dywan różnej grubości można stosować w wielu miejscach znajdujących się w obrębie budynków. Świetnie sprawdzi się on przy wejściu do domu, na tarasie, balkonie, a nawet na schodach zewnętrznych. Niezależnie od tego, jaka grubość kamiennego dywanu zostanie zastosowana, z pewnością będzie prezentować się on rewelacyjnie, będąc efektownym zamiennikiem kostki brukowej czy płytek ceramicznych. Zdecydowanie ożywi to obejście wokół budynku, wpływając także na wprowadzenie nieco sielskiego klimatu. W poniższym artykule podpowiadamy, jaka grubość kamiennego dywanu sprawdzi się przy różnych budynkach.
Średnica kruszywa w głównej mierze decyduje o tym, jaka jest grubość kamiennego dywanu
Największy wpływ na to, jaka jest grubość kamiennego dywanu ma średnica kruszywa zastosowanego w jego tworzeniu. Obecnie produkowane są głównie grysy marmurowe i kwarcowe różniące się rozmiarami. W kontekście grubości dywanu kamiennego możemy wyróżnić tzw. frakcje grysów. Na rynku dostępne są one w różnych wariantach, między innymi:
– małe otoczaki wielkości od 1 do 4 milimetrów
– średniej wielkości otoczak w rozmiarach 4-7 lub od 4 do 8 milimetrów
– ponadto możliwe jest zastosowanie kruszywa mocno zróżnicowanego, których rozmiar zawiera się w przedziale od 1 do 8 milimetrów.
Jak dostosować grubość kamiennego dywanu do średnicy kruszywa?
Istnieje zasada dotycząca tego, jaka jest grubość kamiennego dywanu w zależności od średnicy kruszywa. Specjaliści podkreślają, że wielkość zastosowanego kruszywa należy przemnożyć przez liczbę 2,5. Oznacza to, że dla otoczaków o średnicy 2-4 milimetrów, zalecana minimalna grubość kamiennego dywanu powinna wynosić 10 milimetrów (2,5 x 4mm). Należy tutaj zwrócić uwagę, że w tworzeniu kamiennego dywanu należy odmierzać precyzyjnie ilość wykorzystanego kruszywa, a także dedykowanej w tym celu żywicy.
Zastosowanie dodatkowych warstw i ich wpływ na grubość kamiennego dywanu
Nieznacznie na grubość kamiennego dywanu wpływa także zastosowanie dodatkowych warstw, do których możemy zaliczyć warstwę hydroizolacyjną. Zabezpieczają one przed wilgocią miejsca szczególnie na nią narażone, na przykład tarasy czy balkony. Wykorzystanie hydroizolacji w pewnym stopniu wpływa na grubość kamiennego dywanu, bo w zależności od zastosowanego rozwiązania i liczby warstw, grubość takiej hydroizolacji może wynosić między 1 a 3 milimetry.
Inne czynniki, które wpływają na to, jaka jest grubość kamiennego dywanu
Oprócz hydroizolacji wpływ na grubość kamiennego dywanu ma także zastosowanie dodatkowych elementów zabezpieczających podłoże pod wilgocią. Mowa tutaj o specjalnych taśmach umieszczanych na krawędziach, jak również profili okapowych do odprowadzania nadmiaru wody. W połączeniu z warstwą masy hydroizolacyjnej wpływają one istotnie na grubość kamiennych dywanów, ponieważ mogą one nawet w 1/4 wchodzić w skład finalnego wymiaru dywanu.
Zobacz także: