Blog

23 lutego 2016

Żywica do akwarium

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru żywicy do akwarium?

Syntetyczne żywice szturmem podbiły światowe rynki, także te w Polsce. Wykorzystywane są one w różnych celach – dekoracyjnych, naprawczych czy podczas tworzenia biżuterii. Dostępne na rynku warianty tych produktów mają szerokie zastosowanie. Przykładem takiego surowca są żywice do akwarium, które można zastosować, aby z jednej strony wykonać obiekty dla ryb, wprowadzając jednocześnie akcent dekoracyjny, a z drugiej umożliwiają stworzenie warunków do bytowania ryb. Wiele osób prowadzących amatorskie hodowle ryb podkreślają, że najlepszą żywicą do akwarium jest ta, która dostępna jest do kontaktu z żywnością. Dzięki temu wyroby wykonane z tego materiału nie emitują do wody związków, które mogłyby wpływać niekorzystnie na zdrowie ryb.

Jaka żywica sprawdzi się do wykonania dekoracji w postaci akwarium?

Żywice syntetyczne pozwalają na wykonanie szeregu ozdób, które z pewnością będą przykuwały uwagę. Doskonałym przykładem są tutaj miniaturowe akwaria, które można postawić na półce. W tym przypadku najlepiej sprawdza się żywica epoksydowa, dzięki której można przygotować odlew w kształcie sześcianu, który nada zasadniczego kształtu takiego akwarium. Wewnątrz zanurza się różnego typu elementy – sztuczny piasek, modele ryb. Wszystko dopełnia żywica epoksydowa w niebieskim kolorze – taka dekoracja sprawdza się, jako drobny upominek dla osoby interesującej się akwarystyką czy wędkowaniem.

Jak stworzyć dekoracje z użyciem żywicy do akwarium?

Jedną z żywic do akwarium jest materiał stosowany do tworzenia dekoracji będących elementem, który uatrakcyjni wygląd całego naczynia, a przy tym stworzy ciekawe wnętrze dla ryb przebywających w akwarium. Tego typu żywica ma postać białych granulek, które pod wpływem ciepła można modelować niczym plastelinę. Dzięki temu możliwe jest stworzenie miniaturowych domków dla ryb czy innych kryjówek, w których mogą się one schować. Wykorzystując żywicę do akwarium, można wykonać również małe koralowce, którym dzięki dostępnym na rynku barwnikom, można nadać przeróżne barwy – od czerwieni, przez zieleń, po fiolet. Żywica do akwarium sprawdza się także do tworzenia dekoracji w postaci tła do akwarium – tutaj wykorzystuje się przede wszystkim żywicę epoksydową, która pozwala na odwzorowanie motywów drewna czy plaży, przez co akwarium będzie atrakcyjne nie tylko dla ryb, ale także dla naszego oka.

Żywica do akwarium pozwala na przyklejenie elementów mających stały kontakt z wodą

Żywice do akwarium świetnie sprawdzają się także do klejenia elementów, które odczepiły się pod wpływem działania wody – jej ruchu oraz ciśnienia. Z łatwością możemy przykleić elementy skał czy koralowców, które z czasem pokryją się wapnowcami, przez co nie będą się rzucać w oczy. Zastosowanie żywicy do akwarium w celach naprawczych gwarantuje trwałe przyklejenie elementów, które mają stały kontakt z wodą.

Sprawdź również:

Poradnik