Blog

04/08/2021

Z czego zrobić dach płaski?

Płaskie dachy od pewnego czasu dominują w nowoczesnych projektach budynków. Stanowią jednak wyzwanie pod względem przygotowania połaci głównie na działanie wilgoci, która może zalegać na ich powierzchni. Podczas tworzenia płaskiego dachu istotne jest zachowanie warstwowego ułożenia materiałów, co przekłada się na wysoką wytrzymałość górnej części budynków. Warto wspomnieć, że dach płaski nie jest idealnie płaski – zachowuje się na nim minimalny spadek, który jest jedną z najistotniejszych kwestii w procesie budowy. W kolejnych etapach kładzie się paroizolację, na przykład z dostępnych na rynku folii pozwalających na odprowadzanie nadmiaru pary wodnej z wnętrza budynku, ale nie dopuszczanie wilgoci z zewnątrz, a także termoizolację. Na końcu kładzie się właściwą warstwę pokrycia, które jest bezpośrednio eksponowane na czynniki zewnętrzne. Do wyboru mamy szereg surowców różniących się ceną oraz parametrami – poniżej bardziej szczegółowo zawarliśmy kwestie materiałów, z jakich można zrobić płaski dach. Zachęcamy do lektury.

Jakie materiały sprawdzają się na płaskiej połaci?

Konstrukcja dachu płaskiego zwana jest także stropodachem, ponieważ tworzy zarówno zwieńczenie budynku, jak i strop pomieszczeń znajdujących się zaraz pod nim. Na właściwie położonej warstwie hydro- i termoizolacji kładzie się właściwą warstwę pokrycia. Najczęściej stosuje się dwie warstwy papy termozgrzewalnej, w tym materiały wzmacniane elastycznymi polimerami, co jednak nawet w przypadku nowoczesnych surowców wymaga okresowej konserwacji, aby dach był w pełni szczelny. Płaska połać daje nam ograniczone możliwości, jednak w przypadku dachów o kącie nachylenia około 10 stopni można zastosować blachodachówkę, która jest bardzo lekka, łatwa w montażu, a przy tym zapewnia doskonałą ochronę przed działaniem wody opadowej.

Czy papa i blacha to jedyne rozwiązania?

Płaskie dachy budynków, na przykład biurowców muszą zapewnić szczelną ochronę przed śniegiem, czy deszczem, gwarantując jednocześnie komfort przebywającym wewnątrz osobom. Wysokiej klasy pokrycie wpływa na utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach. Nie gromadzi się w nich wilgoć i nie powstają na ścianach wykwity pleśni. Współcześnie dostępne surowce wpisują się także w założenia technologii zimnego dachu. Jasne barwy materiału pozwalają na odbijanie promieni słonecznych, na skutek czego budynek się nie nagrzewa, co jest szczególnie istotne latem. Jest to cecha wyróżniająca płynne membrany na bazie syntetycznych żywic, które obecne są w naszej ofercie. Świetnie sprawdzają się one zarówno w przypadku nowo wybudowanych obiektów, jak i tych wymagających remontu dachu.

Przeczytaj również inne artykuły:

Poradnik