Blog

10 grudnia 2020

Po jakim czasie można obrabiać żywicę?

Żywice syntetyczne wyróżniają się swoimi właściwościami, wśród których wyróżniają się łatwy i szybki sposób aplikacji. Ponadto wyroby tworzone z jej użyciem są niezwykle trwałe – odporne na zalanie, czynniki chemiczne oraz mechaniczne. Na uwagę zasługuje także stosunkowo szybki czas, po jakim można obrabiać żywicę. Osoby uczące się prac z tymi syntetycznymi surowcami zastanawiają się, po jakim czasie można obrabiać żywicę, aby nadać obiektom wyjątkowego wyglądu – polecamy im poniższy wpis, gdzie szerzej to opisujemy.

Jaki jest średni czas, po jakim można obrabiać żywicę?

Czas, po jakim można obrabiać żywicę może delikatnie się różnić w zależności od producenta surowca i wykorzystanego procesu technologicznego. Uśredniony czas stygnięcia żywicy to w przybliżeniu 24 godziny – wtedy można przystąpić do pierwszych prac związany z obrabianiem żywicy. Po upływie tego czasu jest ona na tyle elastyczna, aby łatwo było w niej wiercić. Wiele osób wskazuje, żeby ze szlifowaniem poczekać do czasu całkowitego zastygnięcia żywicy, czyli po upływie około 48 godzin. Wtedy można ją szlifować, a następnie odkurzyć i nanieść lakier zabezpieczający.

Od czego zależy czas, po jakim można obrabiać żywicę?

Powyżej podaliśmy średnie wartości, po jakim czasie można obrabiać żywicę. Należy jednak zaznaczyć, że wpływ na czas zastygania ma także wiele czynników, na przykład warunki, w jakich odlewa się elementy. Jeśli odbywa się to w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, to już po około 7 godzinach można dokonywać wstępnego obrabiania żywicy. Warto dodać, że jeśli zalewany element, na przykład blat stołu będzie miał grubą warstwę żywicy to czas, po jakim można obrabiać żywicę również się nieco wydłuży.

Sprawdź również:

Poradnik