Blog

20 czerwca 2020

Kamienny dywan do garażu – doskonała alternatywa dla betonu, płytek ceramicznych

Kamienny dywan do garażu to coraz chętniej wykorzystywana powłoka zabezpieczająca posadzkę garażu. Wszystko za sprawą jej właściwości oraz długiej żywotności. Garaż to miejsce, które narażone jest na działanie wielu czynników – zwłaszcza tych mechanicznych. Pierwszym najważniejszym czynnikiem jest obciążenie znajdującymi się wewnątrz pojazdami.

Dlatego też, to czego przede wszystkim poszukujemy w kamiennym dywanie to wytrzymałość. Kamienny dywan na tle innych alternatyw posadzki do garażu prezentuje się w tej kategorii wyjątkowo dobrze.

Czym jest kamienny dywan do garażu?

Kamienny dywan do garażu to nic innego jak mieszanina odpowiedniego kruszywa (np.: piasek kwarcowy) z żywicą epoksydową czy poliuretanową. W przypadku kamiennego dywanu z przeznaczeniem do garażu najczęściej wykorzystuje się pierwszą z opcji – żywicę epoksydową, z uwagi na jej większą wytrzymałość na nacisk dużych ciężarów. Żywica epoksydowa co do zasady wykorzystywana jest częściej w obiektach przemysłowych, o charakterze bardziej roboczym oraz na zewnątrz obiektów. Żywica poliuretanowa to z kolei zastosowanie wewnątrz mieszkań i domów – z uwagi na większą elastyczność niż epoksydu.

Kamienny dywan do garażu to żywica epoksydowa, również z uwagi na jej relatywnie tańsze koszty aplikacji niż w przypadku poliuretanu.

Dlaczego warto postawić na kamienny dywan do garażu, czyli jego główne właściwości

Posadzka kamienna to estetyczne wykończenie powierzchni garażu. Dodatkowo jest to powłoka łatwa w czyszczeniu, nie wymagająca specjalnych detergentów czy sposobów czyszczenia. Można ją również w komfortowy sposób wyczyścić za pomocą myjki ciśnieniowej.

Kamienny dywan do garażu to także powłoka antypoślizgowa, co wzmacnia komfort poruszania się po jej powierzchni, niezależnie od warunków temperaturowych.

Dużym atutem kamiennego dywanu w garażu jest również odporność na działanie cieczy, chemikaliów i detergentów, które często są naturalnością w garażu np.: paliwo, oleje, płyny eksploatacyjne.

W garażu – w okresie zimowym – mamy także do czynienia z środkami odladzającymi jak sól drogowa. W tym przypadku również kamienny dywan do garażu radzi sobie wyśmienicie.

Kamienny dywan do garażu to również wspomniana już duża wytrzymałość mechaniczna i fizyczna np.: na upadające, ciężkie przedmioty i narzędzia, których również w przestrzeni garażowej jest dużo.

Wybierając kamienny dywan do garażu warto pamiętać

Decydując się na kamienny dywan do garażu czy warsztatu przydomowego powinniśmy pamiętać, że jego położenie to precyzyjne wykonanie wszystkich etapów aplikacji: od odpowiedniego przygotowania podłoża, przez jego zagruntowanie, nałożenie warstwy żywicznej hydroizolacyjnej, po właściwe rozprowadzenie mieszaniny kruszcu i żywicy. Każdy etap to odpowiedni czas schnięcia – najczęściej około 24 godziny. Kamienny dywan w garażu możemy wykonać samodzielnie albo skorzystać z usług profesjonalistów.

Zobacz także:

Poradnik