Blog

20 grudnia 2020

Jaka żywica do zalewania drewna?

Jaka żywica do zalewania drewna jest najlepsza? Co możemy zrobić dzięki niej?

Żywica do zalewania drewna jest jednym z najczęściej wybieranych produktów przez konsumentów, które doskonale sprawdzają się do tworzenia przeróżnych dekoracji i obiektów. Nasuwa się tutaj pytanie, jaka żywica do zalewania drewna nadaje się najlepiej? Wielu specjalistów w tym zakresie podkreśla, że doskonale sprawdza się żywica epoksydowa. Aplikuje się ją w bardzo łatwy sposób, ponadto stosunkowo szybko zastyga. Możliwości zastosowania żywicy do zalewania drewna są ograniczone tylko naszą wyobraźnią. Z jej użyciem możemy stworzyć stoły, lampy, miseczki, a nawet instrumenty.

Poza decyzją, jaka żywica do zalewnia drewna będzie najlepsza, warto rozważyć zakup kolorowych pigmentów

Żywice epoksydowe do zalewania drewna występują w formie transparentnych specyfików. Chcąc uzyskać barwny efekt z użyciem żywicy do zalewania drewna, należy dodać do niej pigmenty. Na rynku dostępne są przeróżne odcienie kolorowych proszków, które możemy swobodnie ze sobą łączyć, uzyskując oryginalny efekt barwny. Dzięki temu żywica do zalewania drewna pozwala stworzyć efekt rzeki lub lawy – wszystko uzależnione jest od naszych preferencji pod względem estetyki oraz odcieni drewna, które będą dobrze wyeksponowane.

Po dokonaniu wyboru, jaka żywica do zalewania drewna się sprawdzi, możemy przystąpić do pracy

Podejmując decyzję, jaka żywica do zalewania drewna przyda się do tworzenia efektownych dekoracji, warto dokonać również wyboru odpowiednich elementów drewnianych. W przypadku tworzenia stołów najlepiej nadają się płaskie i równe kawałki drewna. Jeśli posiadają one defekty, na przykład ślady po działalności kornika, tym lepiej – pozwoli to na uzyskanie unikatowego mebla. Dobrze jest wyszlifować drewno, możemy dokonać na nim również intencjonalnie stworzonych wżerów lub wykorzystać palnik, którymi stworzymy ciekawe wzory na powierzchni drewna. Zanim przygotujemy żywicę do zalewania drewna, wszystkie elementy należy ułożyć w wykonanym wcześniej korytku, które dodatkowo będzie uszczelnione. Dzięki temu unikniemy wylewania się żywicy poza powierzchnię. Drewno zalane żywicą epoksydową pozostawiamy do zastygnięcia na minimum dobę.

Obróbka elementów stworzonych dzięki żywicy do zalewania drewna

Gdy drewno zalane żywicą w pełni stężeje, możemy przystąpić do dalszych prac. Na początku należy zdemontować przygotowane korytko i wyszlifować stworzony element, na przykład blat stołu. Jeżeli po szlifowaniu ukażą się drobne wady, możemy zalać je transparentną żywicą. Po dokładnym wyszlifowaniu należy całość zabezpieczyć lakierem, który dodatkowo podkreśli wszystkie walory stworzonej dekoracji.

Przy zalewaniu drewna żywicą pamiętajmy o zastosowaniu środków odporności

Należy zwrócić uwagę, że wybór dotyczący tego, jaką żywicę do zalewania drewna wybrać to nie wszystko. Oprócz specyfików konieczny jest także zakup elementów ochronnych, ponieważ syntetyczne żywice są związkami chemicznymi, które wymagają zastosowania bariery ograniczającej ich dostęp do naszego organizmu. Niezbędne okażą się tutaj okulary oraz rękawice chroniące odpowiednio oczy i ręce. Dobrze jest nabyć również maseczkę na twarz z odpowiednimi filtrami, które ograniczą wdychanie szkodliwych oparów.

Zobacz także:

Poradnik