Zobacz, jaka żywica do kontaktu z żywnością jest dopuszczona do użytkowania?
Żywice syntetyczne mają duży udział w wielu branżach przemysłu i nie tylko. Ich poszczególne rodzaje pozwalają na aplikowanie na posadzkach, wykorzystywane są do wyrobu mebli, a nawet drobnego rękodzieła. Specyficzną odmianą tego typu surowca są żywice do kontaktu z żywnością. Odpowiadają one na wiele restrykcyjnych przepisów pod względem bezpieczeństwa zdrowia – tych unijnych, jak i aktów prawnych Ministerstwa Zdrowia czy przepisów związanych z systemem HACCP. Kwestię tego, jaka żywica do kontaktu z żywnością może być dopuszczona, zawarliśmy w poniższym artykule.
Jakie wymogi musi spełniać żywica do kontaktu z żywnością?
Aby żywica syntetyczna była dopuszczona do kontaktu z żywnością, musi spełniać szereg restrykcyjnych wymogów. Takie żywice nie mogą emitować szkodliwych związków i reagować w kontakcie z produktami spożywczymi i napojami. Dokładnie te kwestie określa rozporządzenie Komisji Unii Europejskiej nr 10/2011 w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością. W tym rozporządzeniu zawarte są kwestie składników opakowań, które nie mogą zawierać substancji szkodliwych dla naszego zdrowia. Te wymogi spełniają nieliczne żywice do kontaktu z żywnością, które są nowoczesnym surowcem służącym między innymi do produkcji opakowań.
Co powstaje dzięki żywicy odpowiedniej do kontaktu z żywnością?
Żywice do kontaktu z żywnością wykorzystywane są głównie podczas produkcji opakowań do produktów spożywczych. Niektóre z jej odmian służą także do tworzenia desek do krojenia. Dzięki zastosowaniu żywicy do kontaktu z żywnością są one bezpieczne dla zdrowia, ponieważ po zastygnięciu nie reagują z produktami spożywczymi. Tak stworzone deski wyróżniają się wysoką wytrzymałością nie tylko pod względem mechanicznym, ale także i chemicznym, w tym na karbonizację. Co ważne, są one wysoce przezroczyste i odporne na działanie wysokich temperatur, nawet do 70°C.
Sprawdź również: