Blog

22 kwietnia 2021

Jaką papę wybrać?

Papa dachowa jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do powlekania dachów płaskich, ponieważ ma dosyć niską cenę. Wybierając ten typ pokrycia, warto skonsultować się ze specjalistami w zakresie budownictwa, którzy podpowiedzą, jaki produkt zastosować w zależności od typu dachu, budżetu, jakim dysponujemy, a nawet regionu kraju, w jakim budowany jest dom, czy inny obiekt. W poniższym wpisie szczegółowo opisujemy, jaką papę wybrać i na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu.

Rodzaje papy dachowej

Współcześnie konsumenci mają do wyboru wiele różnych rodzajów papy, które różnią się nieco pod względem składu, nierzadko także przeznaczenia. Można podzielić je zatem na kilka grup:

1. W zależności od przeznaczenia:

  • Papy wierzchniego krycia, stosowane, jako ostatnia, zewnętrzna warstwa dachu, która ma bezpośredni kontakt z czynnikami atmosferycznymi – wodą opadową, nasłonecznieniem, wiatrem oraz różnym zakresem temperatur, od niskich zimą, po wysokie latem. Jej cechą wyróżniającą się spośród wszystkich innych typów jest obecność gruboziarnistej posypki, która tworzy dodatkową barierę, chroniącą papę przed działaniem promieni słonecznych.
  • Specjalne papy wentylowane, która znajdują zastosowanie przede wszystkim w dachach z zalegającą wilgocią. Mają one perforowaną strukturę, przez którą nagromadzony nadmiar wilgoci ulega rozprężeniu, a następnie dzięki specjalnym kominkom odprowadzana jest do atmosfery.
  • Papa podkładowa, stosowana, jako warstwa hydroizolacyjna pod pokrycie wykonane z dachówki, blachodachówki, czy gontów, a nawet podczas tworzenia zielonych dachów.

2. W zależności od sposobu montażu:

  • Papy montowane za pomocą samoprzylepnych elementów.
  • Materiały instalowane dzięki dedykowanym lepikom bitumicznym, działającym na podobnej zasadzie, co klej. Są to jedne z najczęściej stosowanych materiałów ze względu na bardzo szybki, ale także znacznie bezpieczniejszy sposób montażu.
  • Papy, które montowane są dzięki ogrzewaniu ich spodnich warstw za pomocą palnika. Powoduje to lokalne roztopienie materiału, który dobrze klei się do zakładów papy.
  • Papy dachowe przeznaczone do instalacji dzięki wykorzystaniu specjalnych gwoździ papowych lub łączników do podłoży stworzonych na bazie betonu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze papy?

Dobra papa dachowa musi być trwała i wytrzymała, ponieważ jest to element pokrywający dach, który chroni budynek przed wnikaniem wilgoci. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • Rodzaj papy, jaki ma być zastosowany podczas montażu – czy ma być tylko papa wierzchniego krycia, czy także podkładowa, a może materiał dedykowany zawilgoconym dachom.
  • Jaka jest grubość papy – w przypadku materiałów termozgrzewalnych powinna mieć ona grubość minimum 4,5 milimetra, a gramatura osnowy (czyli masa wyrażona w gramach na metr kwadratowy powierzchni) nie powinna być mniejsza niż 200 g/m2.
  • Gwarancję deklarowaną przez producenta – jest to wyznacznik trwałości papy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
  • Zawartość materiałów uszlachetniających na przykład dodatkiem plastomerów i elastomerów zwiększających wytrzymałość i elastyczność pokrycia.
  • W jaki sposób można ją instalować – jeśli zależy nam na szybkim wykonaniu prac, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór materiałów montowanych z wykorzystaniem lepików na zimno.

Sprawdź również inne artykuły:

Poradnik