Blog

25 kwietnia 2016

Jak zrobić pierścionek z żywicy?

Sprawdź, jak zrobić pierścionek z żywicy, który będzie wyróżniał się swoją oryginalnością

Syntetyczne żywice stały się niezwykle popularne nie tylko w przemyśle, ale także w branży meblowej czy rękodzielniczej. Dzięki niej możliwe jest stworzenie efektownych pierścionków z żywicy, które z pewnością będą przykuwały uwagę. Tak naprawdę możliwości tworzenia pierścionków z żywicy ogranicza niemal wyłącznie wyobraźnia wytwórców, co czyni z nich oryginalny typ biżuterii. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszymi wskazówkami, jak zrobić pierścionek z żywicy.

Jaka żywica sprawdza się do tworzenia pierścionków?

Na rynku dostępne są różne warianty syntetycznych żywic, które nieco różnią się swoim przeznaczeniem. Najczęściej do produkcji pierścionków z żywicy wykorzystuje się żywicę epoksydową, która wyróżnia się wszechstronnym zastosowaniem, jest również łatwa do obróbki. Doskonale sprawdzi się również żywica artystyczna – nadaje ona pierścionkom unikatowego połysku, przypominającego szkło. Pierścionki z żywicy artystycznej nie tylko dobrze się prezentują, ale są także wyjątkowo odporne na uszkodzenia.

Połączenie żywicy i drewna sprawdzi się podczas tworzenia pierścionków

Jednym z najbardziej efektownych pomysłów na tworzenie pierścionków z żywicy jest zestawienie naturalnego drewna z syntetyczną żywicą, barwioną na różne kolory, najczęściej błękitu, zieleni i żółci. Produkcja tego typu pierścionków z żywicy wymaga jednak nieco umiejętności pod względem obróbki drewna, któremu nadany będzie zasadniczy kształt biżuterii.

Pomysły na kobiece pierścionki z żywicy z zatopionymi kwiatami

Bardzo dobrym pomysłem na wykonanie pierścionków z żywicy jest zatopienie w niej suszonych kwiatów. Doskonale sprawdzą się tutaj na przykład wysuszone płatki chabrów czy polnych maków, które umieszczone w formie będą prezentowały się wyjątkowo. Tak wykonany pierścionek z żywicy warto wykorzystać jako prezent dla bliskiej osoby z okazji urodzin, imienin czy Dnia Kobiet. Gwarantujemy, że oryginalny charakter tego typu biżuterii i serce włożone w jej wykonanie z pewnością zostaną docenione.

Czego potrzebujesz do wykonania pierścionków z żywicy?

Do wykonania pierścionków z żywicy przydają się formy odlewnicze dedykowane do biżuterii. Dostępne są głównie formy w kształcie klasycznych okręgów oraz z wystającą częścią, która w klasycznej biżuterii tworzy „oczko” z osadzonego kamienia. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie form do pierścionków z żywicy w kształcie diamentów, które nadadzą biżuterii charakteru glamour.

Jak zrobić pierścionek z żywicy krok po kroku

Proces tworzenia pierścionków z żywicy jest stosunkowo prosty i można go zawrzeć w kilku punktach:

1. Na początku należy przygotować formę, która powinna być czysta i pozbawiona zanieczyszczeń lub pozostałości po żywicy. Następnie można ułożyć w niej pożądane elementy dekoracyjne – suszone kwiaty, cekiny czy kawałki drewna.

2. W kolejnym kroku należy zmieszać żywicę z utwardzaczem według proporcji umieszczonych na opakowaniu przez producenta. Chcąc zabarwić żywicę, trzeba przed dodaniem utwardzacza dodać pożądaną ilość barwnika bądź pigmentu.

3. Przygotowaną mieszankę wylewa się do formy i czeka, aż żywica w pełni zastygnie, co trwa kilka godzin.

4. Po wyjęciu pierścionka z żywicy z formy dobrze jest go przeszlifować, nadając mu jednocześnie idealnego kształtu.

Poradnik