Blog

20 marca 2016

Jak zrobić okrągły stół z żywicy?

Stół okrągły z żywicy epoksydowej – pomysł na niebanalny element wystroju wnętrza

Przedmioty i dodatki tworzone z żywicy syntetycznej stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Tworzone są między innymi okrągłe stoły z żywicy epoksydowej, będące dopełnieniem nowoczesnych wnętrz. Żywice w połączeniu z pigmentami dają niezwykły efekt, dzięki czemu stół będzie wyróżniał się na tle salonu czy jadalni. Zatem jak stworzyć okrągły stół z żywicy? Praktyczne wskazówki dotyczące stworzenia takiego stołu znajdziecie w naszym wpisie poniżej.

Zalety tworzywa stosowanego do tworzenia okrągłych stołów z żywicy z motywami drewna

Wykorzystywanie żywicy epoksydowej do tworzenia okrągłych stołów ma wiele zalet, z czego najlepiej dostrzegalna to eksponowanie głębi koloru drewna. Wygląda ono świeżo, bardzo dobrze widać wszelkie przetarcia, pęknięcia czy otwory, co wprowadzi nieco leśnego klimatu do wnętrza. Warto dodać, że tworzywo wykorzystywane do produkcji okrągłych stolików z żywicy nadaje im odporności na zalanie i wielokrotne czyszczenia, dzięki czemu ten typ mebla sprawdza się przez wiele lat.

Okrągły stolik z żywicy przyda się podczas spotkań przy kawie czy herbacie

Żywica epoksydowa pozwala na stworzenie stołów różnych rozmiarów i kształtów. Bardzo dobrze sprawdza się do produkcji stolików okrągłych z żywicy. Te niewielkich rozmiarów, czyli stoliki kawowe polecane są do stref w pokoju dziennym, który sprawdza się do stawiania filiżanek z kawą i herbatą. Oryginalny okrągły stolik z żywicy można stosować także w miejscach aranżowanych jako kącik do lektur.

W jadalni warto wykorzystać duży okrągły stół z żywicy

Okrągłe stoły z żywicy o znacznie większych rozmiarach w odróżnieniu od tych opisanych powyżej będą najlepszym meblem do jadalni. Dobór odpowiedniego stołu jest niezwykle ważny, ponieważ wokół niego skupia się życie rodzinne – spożywane są wspólne posiłki i organizowane są spotkania w gronie przyjaciół. Osoby zajmujące się tworzeniem dużych okrągłych stołów z żywicy stawiają na efektowny wygląd mebla, dlatego stosują różne techniki aplikacji surowca w połączeniu z wieloma kolorami. Wielu twórców produkuje stoły na zamówienie klienta, gdzie często stosuje się różne motywy ozdobne. Ciekawym rozwiązaniem jest tworzenie pejzaży zamkniętych w okrągłych stołach z żywicy – miniaturowa plaża czy fragment lasu z pewnością będą przykuwały wzrok gości.

Wykonanie krok po kroku okrągłego stołu z żywicy epoksydowej

Proces tworzenia okrągłych stołów z żywicy epoksydowej jest stosunkowo prosty i można zamknąć go w kilku punktach:

1. Na początku należy przygotować formę w okrągłym kształcie, do której będzie wylewana żywica.

2. Następnym krokiem jest przygotowanie żywicy epoksydowej, łączonej z utwardzaczem i pigmentem, po czym całość należy dokładnie wymieszać.

3. Kluczowy etap tworzenia okrągłego stołu z żywicy epoksydowej wymaga zastosowania umiejętności artystycznych pod względem tworzenia wzorów z żywicy. Jeśli wykorzystywane są fragmenty drewna, wystarczy je zalać jedną porcją żywicy w określonym kolorze.

4. Gdy całość zastygnie można przystąpić do rozmontowania formy i szlifowania blatu. Całość wykańcza się specjalną pastą lub lakierem.

5. Na końcu montuje się nogi od okrągłego stolika z żywicy.

Zobacz również:

Poradnik