Blog

9 grudnia 2020

Jak zrobić breloczek z żywicy?

Żywice syntetyczne stwarzają nam niemal nieograniczone możliwości – mają one zastosowanie w przemyśle, ale chętnie wybierane są one do tworzenia drobnych elementów dekoracyjnych. Jedną z takich propozycji jest samodzielne wykonanie breloczków z żywicy. Prezentują się one wyjątkowo dzięki szerokim możliwościom uzyskania motywów dekoracyjnych. Wykorzystując pigmenty, brokat, cekiny czy niewielkie fragmenty drewna możliwe jest uzyskanie pięknego, ale przy tym oryginalnego efektu. Poniżej zawarliśmy praktyczne wskazówki, jak zrobić breloczek z żywicy, który można przypiąć do kluczy od mieszkania czy samochodu.

Co będzie potrzebne do zrobienia breloczka z żywicy?

Podczas tworzenia breloczków z żywicy niezbędny jest zakup surowca – najczęściej mamy do dyspozycji produkty dwuskładnikowe, czyli żywicę oraz utwardzacz, które należy dobrze wymieszać przed wylaniem do foremki. Wspomniane foremki to kolejny ważny atrybut stosowany do tworzenia breloczków z żywicy. Świetnie sprawdzają się foremki dostępne w tak zwanych zestawach startowych. Mają one różne kształty i niewielkie rozmiary, zatem możemy odlać breloczek w poręcznej formie. Oczywiście niezbędne są także metalowe oczka, do których będzie można przyczepić klucze.

Jak zrobić breloczek z żywicy krok po kroku?

Breloczek z żywicy tworzy się w bardzo prosty sposób – mogą go wykonać nawet osoby dopiero uczące się pracy z tego rodzaju surowcem. Zatem jak zrobić breloczek z żywicy? Poniżej cały proces opisujemy krok po kroku:

1. Na początku należy przygotować foremki do odlewania. Dobrze sprawdzają się atrybuty w postaci płytek z wydrążonymi otworami w różnych kształtach, gdzie jednocześnie można odlać wiele breloczków.

2. Następnym krokiem jest dokładne wymieszanie żywicy i utwardzacza, zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli będziemy wykorzystywać pigmenty, dobrze jest je dodać przed wlaniem do żywicy utwardzacza.

3. Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać i wylać do foremki. Gdy żywica zacznie tężeć, umieszcza się oczko, do którego po wystygnięciu mocuje się metalowy element do zapinania np. kluczy.

4. Gdy cały breloczek z żywicy wyschnie, można go delikatnie przeszlifować, zabezpieczyć lakierem – wtedy będzie on gotowy do użycia.

Zobacz także:

Poradnik