Blog

26 listopada 2016

Jak zmatowić żywicę?

Zobacz, jak zmatowić żywicę

Żywica epoksydowa stwarza nam wiele możliwości wytworzenia mebli, drobnych elementów, a nawet posadzek. Choć większość konsumentów ceni ją za połysk przypominający efekt szkła, to można wykończyć obiekty w taki sposób, aby była ona matowa. Jak tego dokonać? Mamy tutaj do dyspozycji kilka praktycznych wskazówek, które będą bardzo przydatne w tym, jak zmatowić żywicę – polecamy zatem lekturę tego artykułu.

Szlifowanie, pierwszy krok ku temu, aby zmatowić żywicę

Podstawą w matowieniu żywicy jest odpowiednie przeszlifowanie podłoża. Początkowo sięgamy po papier ścierny o gradacji 200 lub 300 i zwiększamy wartość gradacji papieru, zaczynając od wartości 1000 i stopniowo zwiększając gradację co 500, aż do papieru o ziarnistości 3000. W przypadku korzystania ze szlifierki elektrycznej należy pamiętać o tym, aby była ona stale w ruchu, podążając równomiernie po powierzchni żywicznej. Dzięki temu całość będzie idealnie równa i gładka. Warto dodać, że mamy tutaj do wyboru dwa rodzaje papierów ściernych – do szlifowania na mokro lub na sucho, dlatego możemy z łatwością dopasować technikę obróbki do naszych potrzeb. W wykończeniu matowym obiektów żywicznych bardzo dobrze sprawdza się papier do szlifowania na mokro, który ogranicza lokalne rozgrzewanie się powierzchni.

Jak zmatowić żywicę przy użyciu lakieru?

Aby ostatecznie wykończyć żywicę w efekcie matu, dobrze jest sięgnąć po specjalistyczne lakiery dostosowane do tego surowca. Możemy wybrać lakier do zabezpieczania stołów, ale także posadzek. Warto dodać, że nie wpływają one jedynie na walor estetyczny wytworzonych obiektów. Tworzą one dodatkową powłokę chroniącą żywicę przed zarysowaniami, ale także przed promieniowaniem UV, zwiększając jednocześnie odporność żywicy na zalanie i ścieranie. Lakier matujący do żywicy najlepiej jest aplikować po dokładnym szlifowaniu powierzchni, o czym wspomnieliśmy powyżej. Po oczyszczeniu i odtłuszczeniu można aplikować lakier za pomocą sprayu czy rozprowadzając specyfik z użyciem wałka. Po upływie około 24 godzin lakier matujący zasycha – po tym czasie można swobodnie korzystać ze stworzonego mebla lub chodzić po matowej posadzce z żywicy.

Sprawdź także:

Poradnik