Blog

22 listopada 2016

Jak zacząć przygodę z żywicą?

Sprawdź, jak zacząć przygodę z żywicą, aby tworzyć wyjątkowe wyroby?

Żywice syntetyczne stwarzają nam niemal nieograniczone możliwości wykonania efektownych wyrobów o różnorodnej stylistyce. Popularność tego surowca, zwłaszcza żywicy epoksydowej sprawiła, że coraz więcej osób chce zacząć tworzyć samodzielnie dekoracje, meble, a nawet posadzki. Powszechnie znajdziemy wiele praktycznych wskazówek, jak zacząć przygodę z żywicą, które oparte są na doświadczeniu wielu twórców, co z pewnością pomoże w nauce pracy z epoksydami. Także i my przygotowaliśmy krótki poradnik, jak zacząć przygodę z żywicą, który możecie przeczytać poniżej.

Zanim zaczniesz przygodę z żywicą, poznaj charakterystykę stosowanych odczynników

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć przygodę z żywicą, dobrze jest znać pokrótce charakterystykę stosowanych surowców. Ma to kluczowe znaczenie dla efektywności pracy, a także naszego bezpieczeństwa. Tworzenie wyrobów żywicznych opiera się na zainicjowaniu reakcji polimeryzacji, dlatego konieczne jest połączenie dwóch odczynników, czyli żywicy oraz utwardzacza. Istotne jest tutaj ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta pod względem odmierzania proporcji obu specyfików. Jeśli dodamy zbyt mało utwardzacza, wtedy całość nie zastygnie, z kolei, jeśli dodamy go zbyt dużo, to wtedy finalny wyrób może stracić właściwości elastyczne na rzecz większej kruchości. Jeśli chcesz zacząć przygodę z żywicą, zaopatrz się również w maskę, okulary oraz rękawice, które ochronią Cię przed wydzielającymi się oparami lub przed przypadkowym zachlapaniem się żywicą.

Chcesz zacząć przygodę z żywicą? Szukaj wskazówek osób doświadczonych w pracy z tego rodzaju surowcem

Osobom chcącym zacząć przygodę z żywicą polecamy korzystać z praktycznych rad osób, które mają doświadczenie w wykorzystywaniu tego rodzaju surowców. Często dzielą się one wskazówkami, w jaki sposób mieszać żywicę, jak dodawać barwniki, a także jak samodzielnie stworzyć formę do odlewania, czy tworzenia mebli. Ponadto znajdziemy tam porady, jak właściwie przeprowadzać proces obróbki i co wykorzystać, aby zabezpieczyć stworzone wyroby.

Zaopatrz się w niezbędne odczynniki i praktyczne artykuły pomocne w wykonywaniu odlewów

Kolejnym krokiem ku rozpoczęciu przygody z żywicą jest zakup surowca oraz innych praktycznych atrybutów. Na początek możemy zakupić tak zwane zestawy startowe, gdzie mamy do dyspozycji małe porcje żywicy oraz utwardzacza, z których możemy wykonać niewielkie odlewy, na przykład breloczki. Dobrze jest nabyć również lakier zabezpieczający wyroby, a także silikonowe foremki, w których możemy wykonać odlew z żywicy.

Jak zacząć przygodę z żywicą? Ucz się przez doświadczenie

Mawia się, że najlepiej uczymy się przez doświadczenie i to samo tyczy się prac z żywicami syntetycznymi. Warto opierać się na wskazówkach osób, które znają się na specyfice surowców i pracy z nimi, ale dobrze jest samodzielnie testować różne sposoby tworzenia odlewów, dzięki czemu zyskamy większą pewność i precyzję podczas wykonywania prac.

Sprawdź również:

Poradnik