Tworzenie obiektów z epoksydu wymaga sposobu obróbki, która nada im ostatecznego kształtu i pięknego wyglądu. W tym celu przeprowadza się szlifowanie epoksydu i w zależności od rozmiaru obiektu wykorzystuje się papier ścierny do obróbki małych elementów i nakładek na szlifierkę w przypadku mebli czy innych dużych obiektów. Garść praktycznych wskazówek, jak szlifować epoksyd zawarliśmy w najnowszym artykule poniżej.
Dobór odpowiedniego papieru ściernego to podstawowa kwestia tego, jak szlifować epoksyd
Podstawą w tym, jak szlifować epoksyd jest zastosowanie zestawu papieru ściernego o różnych zakresach gradacji, które początkowo służą do nadawania kształtu wyrobom, a następnie stosowane są do ich wykańczania. Do szlifowania epoksydu w sposób matowy używa się niskich gradacji papieru, a do szlifowania na wysoki połysk sprawdzą się te o dużych wartościach.
Zobacz, jak szlifować epoksyd na mokro i na sucho?
Możemy wyróżnić dwie techniki, jak szlifować epoksyd. Najczęściej wykorzystywana jest metoda szlifowania na sucho – papier ścierny i tarcze są powszechnie dostępne na rynku, a przy tym są przystępne cenowo. Należy jednak zaznaczyć, że ten sposób szlifowania epoksydu powoduje wydzielanie dużej ilości pyłów, dlatego należy zadbać o ochronę oczu oraz dróg oddechowych przed zapyleniem. Wiele osób decyduje się na szlifowanie epoksydu na mokro – wtedy nie wydziela się pył, ale należy odpowiednio dobrać papier ścierny, aby był odporny na działanie wody.
Jak szlifować epoksyd krok po kroku?
Szlifowanie epoksydu rozpoczyna się dopiero co całkowitym zastygnięciu masy żywicznej. Najczęściej następuje to po około 48 godzinach. Na początku najlepiej jest wykorzystać papier ścierny o niskiej gradacji, który pozwala na wyrównanie wystających elementów powstałych podczas odlewania. Następnie zmienia się gradację papieru na wyższą, aby stopniowo wykańczać obiekty. Wielu wytwórców obiektów z epoksydu zaznacza, że powinno się regularnie oczyszczać papier lub nakładkę szlifierską, aby nie osadzały się na nich drobinki żywicy, które mogą utrudniać obróbkę danego elementu.
Zobacz także: