Blog

12 stycznia 2021

Jak przyspieszyć twardnienie żywicy?

Żywice syntetyczne wyróżniają się szerokimi możliwościami zastosowania. Prym wiedzie tutaj między innymi żywica epoksydowa, której jedną z cech jest stosunkowo szybki czas, po jakim staje się ona twarda. Uzyskuje ona wtedy pełnię swoich właściwości, w tym odporność na zalanie, zarysowania oraz uderzenia. W zależności od rodzaju produktu pełny czas wiązania wynosi od 24 do 48 godzin. Po jego upływie mamy pewność, że stworzone wyroby, czy posadzka nadają się do użytkowania. Warto jednak zaznaczyć, że powyższy czas jest uśredniony, co oznacza, że w zależności od warunków może on ulec skróceniu, bądź wydłużeniu. Jak jednak wpłynąć na to, aby cały proces utwardzania przebiegał znacznie szybciej? Tego dowiecie się z lektury naszego artykułu.

Zapewnij dobrą wentylację pomieszczenia

Jeśli chcemy przyspieszyć twardnienie żywicy, należy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym prowadzone są prace. Produkcja masowo tworzonych wyrobów żywicznych odbywa się przeważnie w miejscach, gdzie stosuje się wentylację mechaniczną, która pozwala w sposób zautomatyzowany zapewnić stały obieg powietrza. Dzięki temu żywica znacznie szybciej się wiąże i co równie ważne, w ten sposób wpływa się na komfort pracowników, ponieważ dobra wentylacja ogranicza wdychanie szkodliwych oparów. W warunkach domowych, ale także podczas tworzenia posadzek żywicznych, czy membran dachowych w różnego typu obiektach często nie ma możliwości dla utworzenia wentylacji mechanicznej. W takich przypadkach dobrze jest pootwierać okna, aby zapewnić swobodny przebieg powietrza, pozwalający na skrócenie okresu wiązania żywicy.

Prowadź prace w pomieszczeniach o odpowiedniej temperaturze

Kolejną, niezwykle ważnym czynnikiem, wpływającym na przyspieszenie twardnienia żywicy jest temperatura. W pomieszczeniach, gdzie na przykład tworzymy posadzkę ze wspomnianego surowca, należy zapewnić warunki sprzyjające szybkiemu procesowi wiązania. Uśredniony zakres temperatur zawiera się w przedziale od 10 do 30 stopni Celsjusza. Znając powyższe wartości, można stworzyć w pomieszczeniu atmosferę sprzyjającą zmiany stanu skupienia żywicy z płynnej na stałą. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że podany zakres ma znaczenie również w przypadku prac odbywających się w przestrzeniach zewnętrznych, na przykład podczas tworzenia posadzek żywicznych na balkonach i tarasach, ale także kamiennych dywanów. Dlatego dobrze jest prowadzić prace wiosną, kiedy temperatura powietrza zarówno w dzień, jak i w nocy wynosi powyżej 10°C. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że stworzona posadzka dobrze się zwiąże i będzie w pełni funkcjonalna.

Sprawdź również inne wpisy

Poradnik