Blog

30 listopada 2016

Jak odpowietrzyć żywicę epoksydową?

Wyjaśniamy, jak odpowietrzyć żywicę epoksydową?

Żywica epoksydowa jest tworzywem przydatnym podczas tworzenia posadzek, kamiennych dywanów i odlewów. Jej funkcjonalność i prosty sposób obróbki sprawił, że żywica stała się niezwykle popularna wśród konsumentów na całym świecie. U wielu osób początkujących, które uczą się pracy z tym surowcem problemem może być zapowietrzanie żywicy, które widoczne jest pod postacią bąbelków powietrza. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny poradnik, jak odpowietrzyć żywicę epoksydową, co pomoże w pracy z tym materiałem. Zachęcamy do lektury.

Dlaczego odpowietrzanie żywicy epoksydowej jest tak ważne?

Odpowietrzanie żywicy jest istotne z kilku powodów. Niezależnie od tego, czy żywica będzie wykorzystana do stworzenia posadzki lub odlewu, bąbelki powietrza widoczne na ich powierzchni prezentują się bardzo nieestetycznie. Powierzchnia nie jest jednolita i zamiast podkreślić fakturę obiektów, może wskazywać na brak precyzji podczas wykonywanych prac. Ponadto może to wpływać negatywnie na parametry posadzki, która nie ma pełni właściwości pod względem odporności na czynniki mechaniczne, chemiczne oraz wilgoć. Dlatego przestrzegając kilku zasad możemy z łatwością odpowietrzyć żywicę, dzięki czemu wszelkie wyroby będą prezentować się wyjątkowo.

Zobacz, jak prawidłowo odpowietrzyć żywicę epoksydową?

Małe obiekty z żywicy epoksydowej można odpowietrzyć za pomocą małego patyczka, przemieszczając bąbelki powietrza na skraj odlewu. Część osób wykorzystuje także specjalne komory próżniowe, które pozwalają rozbić bąbelki. Warto jednak zwrócić uwagę na sposób mieszania żywicy epoksydowej, aby nie doprowadzić do jej napowietrzenia. Najlepiej jest prowadzić to powoli, aby do mieszanki nie wtłoczyć powietrza.

Opalarka pomoże w odpowietrzeniu żywicy epoksydowej

Do odpowietrzania żywicy epoksydowej możemy wykorzystać również opalarkę, która pozwala na rozbicie pęcherzyków powietrza. Należy jednak posługiwać się nią bardzo ostrożnie, aby nie wywołać nieestetycznych fal na powierzchni odlewów.

Preparaty do odpowietrzania żywicy epoksydowej

Do odpowietrzania żywicy epoksydowej można wykorzystać również preparaty dedykowane do syntetycznych żywic. Mowa tutaj między innymi o specjalnych korektorach w sprayu, które aplikuje się na powierzchnie, gdzie została wylana żywica. Najczęściej spryskuje się nimi świeżo wylane obiekty w odległości około 15-20 centymetrów. Dzięki temu bąbelki znikają, a powierzchnia zostaje wygładzona, przez co po zastygnięciu nadaje się do wykończenia w postaci delikatnego szlifowania. Zazwyczaj tego rodzaju preparaty stosuje się w przypadku odpowietrzania żywicy epoksydowej ze stosunkowo niewielkich obiektów, takich jak odlewy, biżuteria żywiczna, czy meble.

Żywice epoksydowe, które same się odpowietrzają

Warto dodać, że coraz częściej na rynku możemy znaleźć żywice epoksydowe, które same się odpowietrzają. Polecane są one osobom, które uczą się pracy z surowcem, ale tak naprawdę może po nią sięgać każdy, aby znacznie ułatwić sobie prowadzenie prac – nie trzeba pozbywać się pęcherzyków powietrza z powierzchni za pomocą patyczka, opalarki, czy korektora, ponieważ taka żywica może odpowietrzyć się sama.

Sprawdź także:

Poradnik