Blog

23 października 2019

Hydroizolacja w łazienkach – dlaczego jest ważna?

Hydroizolacja w łazienkach to skuteczny sposób na zapobieganie przedostawaniu się wody w niepożądane miejsca. Ciecz jest zatrzymywana na powierzchni kafelek i fug, aż do momentu, dopóki sama nie odparuje. Dzięki temu unikamy zawilgocenia podłogi, stropu i ścian. Wówczas neutralizujemy ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni wewnątrz pomieszczenia. Z tego względu hydroizolacja w łazienkach jest środkiem zapobiegawczym uszkodzeniom konstrukcji, które mogą mieć także wpływ na zdrowie mieszkańców domu lub budynku.

O czym warto pamiętać przy hydroizolacji w łazienkach? 

Hydroizolacja w łazienkach powinna zostać przygotowana w sposób prawidłowy, co zapewni jej maksymalną niezawodność. Stosujemy ją na powierzchni całej podłogi oraz co najmniej na wysokości 10 centymetrów na ścianach. Należy pamiętać także o okolicach umywalki, wanny, kabiny prysznicowej i właściwej wówczas wysokości – około 2 metrów. Warto przypomnieć, że najpierw zapewniamy hydroizolację w łazienkach, by następnie ułożyć płytki w pomieszczeniu. 

Jakie są sposoby hydroizolacji w łazienkach? 

Sposobów na zapewnienie hydroizolacji w łazienkach jest kilka. Każdy z nich niesie ze sobą konkretne zalety. Mikrozaprawa do izolacji łazienki jest jednym z najpowszechniejszych. Jest to elastyczny szlam uszczelniający, który może być nakładany nawet na wilgotne powierzchnie. Inną opcją do hydroizolacji w łazienkach są specjalne folie i maty, które rozkłada się na posadzce. Oprócz nich niezbędne są kształtki, taśmy izolujące, zaprawy spoinujące i masa do wypełniania dylatacji. Kolejną, nowoczesną metodą jest hydroizolacja łazienki płynną membraną poliuretanową. Technicznie przypomina ona folię w płynie, chociaż jest od niej trwalsza i umożliwia oddychanie posadzki.

Jak wykonać izolację przeciwwodną wykorzystując płynną membranę? 

Pierwszym krokiem do wykonania hydroizolacji w łazienkach przy użyciu płynnej membrany poliuretanowej jest dokładne oczyszczenie powierzchni, na której będzie ona stosowana. Ważne, by poczekać do jej całkowitego wyschnięcia, inaczej proces ten się nie powiedzie. Następnie pędzlem lub wałkiem trzeba nałożyć właściwą warstwę gruntu – od 0,2 do 0,5 l/m2. Ta warstwa również musi wyschnąć. Po mniej-więcej 3-4 godzinach, lecz przed upływem 48 aplikujemy membranę i czekamy, aż zaschnie. Do 48 godzin kładziemy kolorową warstwę membrany. W obu przypadkach zużycie wynosi około 1 kg/m2. 

Przy hydroizolacji łazienki należy zapoznać się z zaleceniami producenta danego produktu

Wykonując hydroizolację w łazienkach ważne jest, by przejrzeć karty techniczne wykorzystywanych produktów. To w nich producent zawarł najważniejsze informacje, wskazówki i zalecenia. Skup się także na środkach ostrożności. Załóż okulary ochronne, odzież roboczą, rękawice i maskę z filtrem. Dzięki temu hydroizolacja w łazienkach będzie procesem bezpiecznym oraz skutecznym. Jest to proces opłacalny, ponieważ zapewnia skuteczność w ochronie przed zawilgoceniem pomieszczenia na długie lata. 

Poradnik