Blog

23 października 2019

Farba poliuretanowa do mebli

Farba poliuretanowa do mebli to wyśmienity sposób na zmiany w wystroju wnętrz, zwłaszcza wtedy, gdy nie chcesz wymieniać mebli, wyrzucać starych i zastępować nowymi. Jeśli fason mebli Ci odpowiada, ale chcesz nadać im nowego wyrazu, nowej estetyki to farba poliuretanowa do mebli jest zdecydowanie odpowiedzią. Jej przeznaczenie to estetyczne i wytrzymałe pokrycie różnego typu tworzyw, z których wytworzone są meble do wnętrz. Tego typu metamorfozę wnętrza z farbą poliuretanową do mebli możesz przeprowadzić, np.: w zakresie mebli kuchennych czy przykładowo mebli znajdujących się w pokoju dziecięcym, gabinecie albo salonie. Samodzielnie przemalujesz meble, uzyskując efekt bez smug, o jednolitej powłoce i wykończeniu matowym, w połysku czy satynowym.

Zalety i właściwości farby poliuretanowej do mebli, czyli czym się charakteryzuje? 

Farba poliuretanowa do mebli jest jednoskładnikową, wodorozcieńczalną farbą żywiczną, która ma bardzo delikatny i niedrażniący zapach podczas jej aplikacji i utwardzania. Proces jej wysychania jest bardzo szybki. W odpowiednich warunkach wilgotnościowych (temperatura około 20 stopni Celsjusza, wilgotność powietrza w granicach 50%) farba poliuretanowa do mebli wysycha w ciągu zaledwie około godziny. 

Farba poliuretanowa do mebli cechuje się wysoką odpornością na ścieranie, wilgoć, różne warunki temperaturowe i klimatyczne, promieniowanie słoneczne UV i oddziaływanie różnorodnych środków czyszczących i chemikaliów czy innych substancji, na które może być narażona. Nie straszne jest więc rozlanie substancji płynnych na meblach czy zachlapanie ich jakimś napojem itp. Jednym słowem farba poliuretanowa do mebli to także ich ochrona. To skuteczna powłoka, która zabezpiecza meble. Dodatkowo warte podkreślenia jest to, że farba poliuretanowa może mieć zastosowanie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Z powodzeniem możemy więc przemalować farbą poliuretanową meble domowe czy też meble na taras i ogród. 

Farba poliuretanowa do mebli jest również bardzo elastyczna, co zapobiega wszelkim mikropęknięciom, czy jej rozwarstwianiu się. Doskonale kryje i tworzy gładką powierzchnię. Farba poliuretanowa do mebli występuje w bardzo szerokim zakresie kolorów z bogatej palety RAL. 

Możemy więc pokusić się na stonowaną metamorfozę mebli, w tradycyjnych kolorach albo też na całkowicie niebanalną i wyjątkowo kolorową metamorfozę, używając farby poliuretanowej do mebli w odcieniach pastelowych czy tych wyjątkowo głębokich i intensywnych. Z całą pewnością spodoba się to, np.: dzieciom w ich kolorowym pokoju. 

Jak aplikować farbę poliuretanową na meble? 

Farba poliuretanowa jest nietrudna w estetycznej aplikacji. Rekomendujemy użycie wałka z mikrofibry, ale z powodzeniem możemy również przeprowadzić renowację mebli z użyciem pędzla czy profesjonalnego natrysku do mebli. Powłoka, którą utworzy farba poliuretanowa do mebli dodatkowo jest zmywalna. 

Jakie tworzywa nadają się do pokrycia farbą poliuretanową do mebli? 

Farbą poliuretanową do mebli możemy z powodzeniem pokryć wiele tworzyw np.: drewno, płyty OSB, MDF, laminaty, twarde PCV, plastiki, stare powłoki malarskie itp. Większość tworzyw, z których wykonane są powierzchnie meblowe. Farba poliuretanowa do mebli posiada bardzo dobrą przyczepność do tych podłoży i może być stosowana bezpośrednio do malowania mebli ze wspomnianych materiałów. 

Poradnik