Blog

20 stycznia 2016

Dywan kamienny na balkon

Jeśli interesuje Cię łatwe oraz szybkie, a przy tym efektowne i wytrzymałe wykończenie posadzki balkonu to dywan kamienny jest perfekcyjną, dedykowaną propozycją. Kamienny dywan to posadzka wykonana z żywicy poliuretanowej scalającej i tworzącej mocne spoiwo, wymieszanej z odpowiednim rodzajem kruszywa. Inspiracji do jego tworzenia może być naprawdę wiele, bowiem rodzajów kamienia do połączenia z żywicą jest bez liku. Często są to drobne, wyselekcjonowane, okrągłe otoczaki – rzeczne czy marmurkowe, które doskonale nadają się do przyjemnego stąpania po nich, nawet bosą stopom. Możemy tez użyć drobnego piasku kwarcowego.

Jak kładziemy kamienny dywan na balkonie? O czym warto pamiętać?

Kamienny dywan na balkonie to odpowiednie warstwy. Pamiętajmy przede wszystkim o odpowiednim przygotowaniu podłoża pod aplikację kamiennego dywanu. Podłoże musi być wyrównane, czyste, suche, niezawilgocone, bez jakichkolwiek ruchomych elementów oraz odtłuszczone i odpylone. Powierzchnia powinna zostać zagruntowana.

Nierzadko do kamiennych dywanów na balkon dobieramy odpowiednie profile wykończeniowe, które stanowią jego estetyczne wykończenie, ale także zapewniają właściwą cyrkulację wody.

Dla większej stabilności i wzmocnienia kamiennego dywanu na balkon możemy zastosować specjalną siatkę z włókna szklanego. Wzmocni ona powierzchnię, a także stworzy dodatkową warstwę hydroizolacyjną.

Kruszywo łączone jest z żywicą, a następnie rozprowadzane. Po upływie około 24 godzin od nałożenia kamienny dywan jest gotowy i odpowiednio utrwalony.

Kamienny dywan na balkon i jego właściwości oraz zalety użytkowe

Kamienny dywan na balkon to przede wszystkim wytrzymałość powłoki, odporność na uszkodzenia mechaniczne, na różnorodne warunki atmosferyczne, skrajne temperatury (podczas upału nie nagrzewa się, zaś podczas mrozu nie pęka), opady (doskonała cyrkulacja wody), a także promieniowanie UV (brak ryzyka przebarwień). Kamienny dywan nie traci swojego kolorytu, nie wyblaknie, nie popęka nieestetycznie. Jest również odporny na znaczny nacisk ciężaru, co oznacza, że bez obaw możemy rozłożyć na nim, np.: cięższe meble ogrodowe.

Kamienny dywan to także duża wygoda pod kątem czyszczenia i konserwacji. Jest on prosty w utrzymaniu czystości z użyciem zwykłych, niewymagających środków myjących i konserwujących. Dodatkowo kamienny dywan to podłoże antystatyczne, co oznacza że nie przyciąga kurzu. Jest czyściej i bezpieczniej – zwłaszcza dla dzieci i alergików.

Jakie narzędzia są konieczne do nałożenia kamiennego dywanu na balkon?

Potrzebne narzędzia to m.in.: packa metalowa, kielnia, wałek, kuweta, pędzel, mieszarka duża, mieszarka lub wkrętarka, nisko obrotowa, rękawiczki gumowe dla ochrony.

Kamienny dywan na balkon jest doskonały na każdą porę roku

Dużym atutem kamiennego dywanu na balkon jest jego antypoślizgowość. Jest to wyjątkowo ważne na otwartych przestrzeniach, jak omawiany balkon. Kamienny dywan nie gromadzi wody, doskonale ją odprowadza. Dzięki temu nie powstawiają oblodzenia, co stwarza przestrzeń bezpieczniejszą.

Szeroki zakres możliwości aranżacyjnych na balkonie wraz z kamiennym dywanem

Kamienny dywan to jak wspomniano to różne możliwości stylizacyjne. Możemy dla przykładu stworzyć monochromatyczny, nowoczesny i jednolity balkon w wybranym kolorze, albo też ułożyć kamienny dywan na wzór wielobarwnej mozaiki, tworzą kształty i wzory oraz bogata kolorystykę.

Żywica do zastosowania przy kamiennym dywanie to epoksyd (mniej elastyczny acz bardzo wytrzymały bądź poliuretan (wyjątkowo elastyczny i odporny nawet na mikrouszkodzenia).

Zobacz także:

Poradnik