Blog

19 stycznia 2016

Czym zabezpieczyć stół z żywicy epoksydowej?

Dlaczego zabezpieczanie stołu z żywicy jest tak ważne?

Stoły z żywicy epoksydowej spotykane są w coraz większej liczbie domów, trafiają także do siedzib firm, gdzie stanowią wyjątkowy element oprawy całego wnętrza. Nie ulega wątpliwości, że stoły z żywicy epoksydowej są wyjątkową ozdobą pomieszczeń, nadając im stylowego wyglądu. Oprócz samego procesu tworzenia tego typu mebla należy zwrócić uwagę także na proces jego zabezpieczania przed uszkodzeniami. Zatem czym zabezpieczyć stół z żywicy epoksydowej? Na to pytanie odpowiadamy w najnowszym artykule.

Sprawdź, czym zabezpieczyć stół z żywicy epoksydowej?

Do zabezpieczania stołów z żywicy epoksydowej wykorzystuje się najczęściej lakiery oraz woski, które z łatwością można dostać na rynku. Wspomniane preparaty mają głównie postać płynną, dzięki czemu można nanosić je za pomocą pędzla, ściereczki, bądź gąbki zanurzonej w wybranym środku. Tworzą one powłokę zabezpieczającą stół przed wnikaniem płynów w przypadku zalania, a także przed zabrudzeniami i zarysowaniami. Warto dodać, że środki wykorzystywane do zabezpieczania stołu z żywicy epoksydowej ostatecznie wykańczają stworzony mebel. W zależności od wybranego materiału, taki stół może być matowy lub wykończony na wysoki połysk.

Nowoczesne tworzywa wykorzystywane do zabezpieczania stołu z żywicy epoksydowej

Poza wymienionymi powyżej środkami do zabezpieczania stołu z żywicy epoksydowej mamy do dyspozycji również inne, nowoczesne materiały. Są nimi specjalne folie nakładane na blat stołu. Ich aplikacja wymaga szczególnej precyzji, dlatego tego typu prace przeprowadzane są przez firmy, które mają duże doświadczenie w aplikacji takich materiałów. Warto dodać, że taki środek do zabezpieczania stołu z żywicy uwydatnia kolorystykę tworzywa i słoje drewna, jeśli stół został wykonany z zastosowaniem tego typu surowca. Ponadto folia ma właściwości samo regeneracyjne – pod wpływem ciepła drobne uszkodzenia ulegają zabliźnieniu, a z czasem całkowicie znikają.

Jak prawidłowo zabezpieczyć stół z żywicy epoksydowej?

Proces zabezpieczania stołu z żywicy epoksydowej przeważnie następuje niedługo po tym, jak zostanie on odlany i ulegnie stężeniu. Wtedy na powierzchnię blatu aplikuje się wspomniane specyfiki i pozostawia do całkowitego wyschnięcia. Co kilka lat warto jest ponownie przeprowadzać proces zabezpieczania stołu z żywicy epoksydowej. W tym celu pozostałości po lakierze zeszlifowuje się i usuwa pozostałości pyłów. Następnie na blat nanosi się porcję wybranego przez nas specyfiku – lakieru czy wosku. Po wyschnięciu stół nadaje się do ponownego użytkowania.

Sprawdź również:

Poradnik