Blog

03/25/2021

Czym uszczelnić łączenie blach? Rozwiązania, porady

Metalowy dach to często wybierana opcja poszycia dachowego. W trakcie jego eksploatacji mogą jednak pojawić się pewne nieszczelności, zwłaszcza na łączeniu blach. Są to bowiem newralgiczne miejsca, najbardziej narażone na oddziaływanie wody i wilgoci. Przyczyną nieszczelności metalowego dachu mogą być także błędy montażowe, uszkodzenia mechaniczne czy brak lub niski poziom jakości powłok impregnujących. Nierzadko niewłaściwa obróbka blachy na łączeniach przyczynia się do uwidocznienia ubytków, a z czasem i korozji.

Nie zawsze możemy – chociażby z przyczyn finansowych czy też czasowych – pozwolić sobie na całkowitą wymianę poszycia dachowego. Zaleca się wówczas zastosowanie płynnej membrany dachowej na bazie żywic syntetycznych – poliuretanu.

Jak przygotować dach do uszczelniania łączeń płynna membraną?

Na początek warto zmyć dokładnie podłoże. Najskuteczniejszą metodą jest zastosowanie myjki ciśnieniowej. Dzięki temu pozbędziemy się luźnej rdzy i innych powłok malarskich. Powierzchnia pozostanie czysta i stabilna, gotowa do aplikacji płynnej membrany. Zapewnimy produktowi pełną przyczepność do podłoża.

Kolejnym etapem może być rozłożenie włókniny wzmacniającej na wszelkich łączeniach płyt. Rozkładamy ją równomiernie, jednocześnie nakładając na siebie w miejscach łączeń.

Następnym krokiem jest już aplikacja płynnej membrany. Możemy ją nakładać przy pomocy wałka, pędzla albo natrysku bezpowietrznego. Nie jest to proces skomplikowany i nie wymaga specjalistycznych narzędzi.

Dlaczego płynna membrana żywiczna jest najlepszym rozwiązaniem na uszczelnienie łączenia blach dachowych?

Membrany płynne to przede wszystkim łatwość aplikacji i brak konieczności ingerencji w „stare” poszycie dachowe. Blachodachówka czy też blacha trapezowa zyskują doskonałą hydroizolację na długi okres czasu. Konsystencja płynnej membrany sprawia, że dociera ona z łatwością do każdej dostępnej szczeliny. Tworzy jednolitą, bezszwową powłokę, o odpowiedniej elastyczności. Jest to produkt bardzo wytrzymały zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na czynniki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Nadaje się doskonale do dachów spadzistych, jak i całkowicie płaskich czy wielkopowierzchniowych.

Przeczytaj także inne artykuły:

Poradnik