Blog

2 kwietnia 2016

Czym jest żywica artystyczna?

Produkcja żywicy artystycznej została spowodowana zapotrzebowaniem osób zajmujących się rękodziełem. Pozwala na stworzenie dekoracji wnętrzarskich czy biżuterii, które prezentują się wyjątkowo efektownie. Ponadto żywica artystyczna jest łatwa w użyciu, dlatego także z tego powodu jest ona chętnie wybierana przez szerokie grono konsumentów. Jakie inne zalety posiada żywica artystyczna i co można dzięki niej stworzyć? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w najnowszym artykule.

Co wyróżnia żywicę artystyczną?

Żywica artystyczna nieco różni się od innych dostępnych na rynku żywic syntetycznych. Przede wszystkim wyróżnia się ona wysoką krystalicznością. Przedmioty stworzone dzięki żywicy artystycznej są wyjątkowo przejrzyste, dzięki czemu subtelnie mienią się w świetle, co nadaje im unikatowego charakteru. Ponadto po zastygnięciu przedmioty są bardzo twarde, dlatego są one trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Co można stworzyć dzięki żywicy artystycznej?

Z użyciem żywicy artystycznej możliwe jest stworzenie przeróżnych przedmiotów. Najczęściej jednak stosuje się je w produkcji biżuterii. Wykorzystując żywicę artystyczną można wykonać piękne wisiorki w przeróżnych kształtach, zatapiając w nich kwiaty, brokat czy inne, delikatne elementy dekoracyjne. Żywica artystyczna polecana jest również do produkcji pierścionków czy kolczyków – należy jednak zastosować dodatkowe elementy metalowe, na przykład ze stali nierdzewnej, do których umieszcza się przygotowane ozdoby. Ponadto żywica artystyczna pozwala na stworzenie obrazów. Jest to nowoczesna forma sztuki, która może zastępować obrazy olejne czy akwarelowe.

Domowe dekoracje z żywicy artystycznej

Dzięki żywicy artystycznej można stworzyć także ozdoby domowe, na przykład oryginalne lampy. W tym celu warto posłużyć się kawałkami drewna, które zalewa się żywicą artystyczną i łączy z przewodami. Jest to doskonały pomysł na unikatowy prezent.

Wykańczanie grafik z użyciem żywicy artystycznej

Żywica artystyczna wykorzystywana jest także do oprawiania grafik i plakatów. Jest ona świetną alternatywą dla klasycznej antyramy, która podatna jest na stłuczenia. Żywica artystyczna tworzy wytrzymałą mechanicznie powłokę, dlatego w przypadku, gdy obrazek spadnie ze ściany, jego powłoka się nie tłucze. Dodatkowo dzięki żywicy artystycznej całość jest połyskliwa niczym prawdziwe szkło.

Jak pracować z żywicą artystyczną?

Dostępna na rynku żywica artystyczna nie zawiera toksycznych substancji, które mogą wydzielać się w czasie pracy, co odróżnia ją od innych żywic syntetycznych. Warto jednak zastosować ochronę rąk w postaci rękawic, aby uniknąć ewentualnego uszkodzenia skóry, co jest możliwe u osób z alergiami bądź schorzeniami dermatologicznymi. Ponadto do pracy z żywicą artystyczną niezbędne są także narzędzia, w tym szlifierki czy papier ścierny, jak również formy do odlewania. Polecane są głównie silikonowe, dzięki czemu z łatwością można wyciągnąć gotowe ozdoby.

Zobacz również:

Poradnik