Blog

03/24/2021

Co zamiast papy na dach płaski?

Dach płaski to konstrukcja, która narażona jest na mniej efektywne odprowadzanie wody opadowej oraz na zaleganie warstw śniegu. Z tegoż względu skuteczna hydroizolacja odgrywa tu kluczową rolę.

Dach płaski to dach, który wizualnie wykonany jest równolegle do poziomu terenu, czyli jest całkowicie poziomy. Jest to wrażenie optyczne, bowiem nawet konstrukcja dachu płaskiego posiada najczęściej delikatne nachylenie od 2 do maksymalnie 10 stopni względem poziomu. Ułatwia to spływ wody odpadowej.

Dodatkowo dachy płaskie to zazwyczaj wielkopowierzchniowe, duże połacie poszycia dachowego. Dlaczego? W dużym zakresie dachy płaskie dotyczą obiektów przemysłowych, jak np.: hale, magazyny, duże budynki mieszkalne itp.

Dlaczego najpopularniejszym poszyciem dachu płaskiego jest papa?

Głównie za sprawą ceny. Papa jest niedrogim rozwiązaniem. Najtańsze papy bitumiczne mocowane są do podłoża za pomocą specjalnych łączników mechanicznych. Droższa wersja to termozgrzewalna papa bitumiczna, rozkładana pasami, z uwzględnieniem przesunięcia względem siebie (pasma nakładają się na siebie) dla większej szczelności. Musimy być jednak świadomi, że papa wraz z okresem eksploatacji narażona jest na stopniowe „starzenie się”. Wymaga wówczas renowacji.

Blaszane dachy, jako alternatywa dla papy na dachu płaskim

Na dachach płaskich stosuje się także płaską blachę ze stali zabezpieczonej ocynkowaniem. Takie arkusze metalu mocuje się przy użyciu wkrętów do deskowania wykonanego na dachu płaskim.

Blacha metalowa może także przybierać faliste kształty, tzw. blachodachówkę, która obecnie jest bardzo popularna.

Gont bitumiczny jako zamiennik bitumiczny dla papy

Gont bitumiczny to materiał gotowy, przeznaczony m.in. na dach płaski, który przybiera postać pasm o strukturze estetycznej posypki. Może on przybierać różny kolor. Gont bitumiczny jest atrakcyjniejszy od papy, bowiem daje efektowne, nawet eleganckie pokrycie dachu, jest trwalszy i dłużej zachowuje swój estetyczny wyglądu. Pasma gontu bitumicznego układa się na deskowaniu dachu lub na betonowym dachu i mocuje z użyciem łączników mechanicznych.

Inne propozycje dla poszycia dachu płaskiego?

Coraz częściej na dachach płaskich stosuje się także specjalne membrany z PCV lub EPDM. Membrany te mają imponujące wyniki w zakresie zapewnienia szczelności. Są bardzo elastyczne i odporne na uszkodzenia oraz rozciąganie. Materiał wykonania np.: membran EPDM to połączenie etylenu, propylenu i monomeru. Jest to tzw. kauczuk syntetyczny i jedocześnie neutralny względem środowiska. Produkt ekologiczny i bezpieczny.

Kolejnym rozwiązaniem, choć rzadziej stosowanym są dachówki betonowe lub ceramiczne. Jest to najdroższe poszycie dla dachu, a także element wykończeniowy relatywnie ciężki, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu takiego poszycia dachu płaskiego względem jego konstrukcji i maksymalnego obciążenia.

Kluczowa jest odpowiednia konserwacja

W celu renowacji oraz konserwacji dachu z papy warto zainwestować w nowoczesny produkt, jakim jest półpłynna żywica syntetyczna, na bazie poliuretanu. Jest to produkt hydroizolacyjny, który z powodzeniem może być zaaplikowany na „starym” poszyciu dachu, bez konieczności jego zdejmowania. Znacząco ogranicza to koszty działań naprawczych dachu płaskiego. Żywiczna membrana płynna cechuje się doskonałą przyczepnością do poszycia z papy, odpornością na skraje warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, tworzy jednolitą powierzchnię, bez spoin i łączeń. Doskonale uszczelnia dach płaski z papy i nie tylko.

Sprawdź również inne wpisy:

Poradnik