Blog

1 maja 2018

Izolacja tarasu nad garażem

Konstrukcja i ocieplenie tarasu nad garażem

 
Na konstrukcję tarasu składa się najczęściej strop pomieszczenia znajdującego się poniżej, w postaci na przykład betonowej płyty. Ważne jest, aby przestrzeń nad garażem miała odpowiedni spadek wynoszący półtora do dwóch procent na zewnątrz umożliwiający odpływ wody. Może on zostać ukształtowany w konstrukcji tarasu lub wybetonowany jako dodatkowa warstwa w konstrukcji. Pozostałe warstwy także są układane ze spadkiem. Jeżeli zaś chodzi o ocieplenie, podobnie jak w przypadku tarasu nad dowolnym pomieszczeniem ogrzewanym, tak i sytuacji, gdy znajduje się on nad garażem, należy zadbać o ten aspekt. W tym celu najlepiej sprawdzi się polistyren ekstrudowany lub twardy styropian o dużej wytrzymałości. Ocieplenie powinno być oddzielone od wnętrza paroizolacją, której brak może stanowić przyczynę zawilgocenia sufitu. Tworząc taras nad garażem warto wziąć pod uwagę każdy ze wskazanych aspektów – przestrzeganie wymagań zapewni nam oczekiwany efekt końcowy, jakim jest odpowiednio skonstruowana przestrzeń. Fakt dostosowania do zasad tworzenia obszaru nad garażem zapewni nam długoletnią wytrzymałość, oraz skuteczność izolacji, a także zminimalizuje potrzebę ewentualnego remontu.
 

Hydroizolacja i jej znaczenie w przypadku tarasu nad garażem

 
Hydroizolacja odpowiada za szczelność podłoża. Do rozwiązań systemowych stosowanych w tarasach nad garażem należy izolacja płynna zespolona z nawierzchnią, czyli tak zwane podpłytkowe uszczelnienie zespolone. Czasem zostaje ono uzupełnione o izolację bitumiczną znajdującą się pod wylewką betonową. Jedną z możliwości jest dokonanie hydroizolacji przy pomocy materiałów rolowych osłoniętych matami drenażowymi lub separacyjnymi membranami. Co ważne, należy zastosować ją także na cokole tarasu. Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań jest płynna poliuretanowa membrana hydroizolacyjna z rodziny Hyperdesmo dostępna w Alchimika. Do jej największych zalet należy gwarancja trwałości i szczelności, jaką oferuje producent – to minimum dwadzieścia pięć lat niezawodności. W zależności od oczekiwanych parametrów i warunków prac, możemy dokonać wyboru spośród czterech wariantów. Po pracach związanych z hydroizolacją przychodzi moment na wykończenie tarasu w postaci nawierzchni dekoracyjnej, do której należą między innymi płytki ceramiczne, czy kamienny dywan.
 

Jakie są możliwości wykończenia tarasu?

 
Po wszelkich pracach związanych z ociepleniem i izolacją tarasu nad garażem przychodzi pora na jego wykończenie. Do najpopularniejszych rozwiązań należą płytki ceramiczne zabezpieczone fugami. Mamy jednak również możliwość przygotowania ozdobnego dywanu kamiennego lub kwarcowego. Przy pomocy żywicy poliuretanowej Hyperdesmo-T możemy wykonać oba z wymienionych wykończeń. Dla przykładu, dywan z kruszywa kwarcowego można zamontować w prosty sposób – wystarczy wybrany barwiony materiał zmieszać z transparentną żywicą i rozprowadzić równomiernie szpachlą po uprzednio wykonanej hydroizolacji z membrany poliuretanowej. Czynności tej należy dokonać nie później niż po upływie czterdziestu ośmiu godzin od utwardzenia membrany. Cały proces wykończenia tarasu nad garażem zwieńczy dzieło, gwarantując nam niezawodne i solidne podłoże, z którego korzystać będziemy z zadowoleniem przez długie lata. Materiały dostępne w Alchimika umożliwiają nam wykonanie odpowiedniej przestrzeni nad garażem, zapewniając skuteczność, niezależną od etapu pracy. Efekt końcowy zadowoli każdego z domowników zajmujących lokum.
 
Kategorie

Tagi

Poradnik , ,