Zielone dachy od lat zyskują na popularności. Nie ma w tym nic dziwnego, bo rozwiązanie to ma same zalety. To fantastyczny azyl dla ludzi i owadów w zatłoczonych, głośnych miastach, ale nie tylko!
Zielony dach ma przede wszystkim walory w zakresie retencji wody opadowej, a ponadto:
- stanowi dodatkową izolację termiczną stropodachu – pomaga utrzymać komfortowe, chłodne temperatury wewnątrz budynku latem, a zimą utrzymuje ciepło,
- stanowi dodatkową izolację akustyczną – pomaga wyciszać hałas z zewnątrz budynku,
- pomaga redukować niekorzystne zjawisko miejskiej wyspy ciepła,
- roślinność produkuje tlen, oczyszcza powietrze.
Z punktu widzenia inwestora rozwiązanie to ma jeszcze jedno niebagatelne znaczenie – zielony dach stanowi obszar biologicznie czynny (nawierzchnię ziemną umożliwiającą naturalną wegetację) umożliwiając pełniejsze wykorzystanie nieruchomości gruntowej pod zabudowę.
Jednak zielony dach to również wyzwanie dla membrany hydroizolacyjnej, na którą w procesie eksploatacji stale oddziałuje woda, kwasy pochodzenia roślinnego a także korzenie roślin. W zakresie wyboru membrany hydroizolacyjnej należy dokonać szczególnie starannej i przemyślanej decyzji.
Dedykowany system hydroizolacyjny dla zielonych dachów, zastosowany również w opisywanej realizacji, obejmuje:
- Podkład gruntujący Aquasmart-Dur
- Masa uszczelniająca Hyperseal 25LM-S
- Płynna membrana hydroizolacyjna Hyperdesmo PB-2K
Hyperdesmo PB-2K to płynna, dwuskładnikowa membrana bitumiczno-poliuretanowa. Cechuje się znakomitymi właściwościami mechanicznymi, w tym odpornością na przerost korzeni roślin oraz elastycznością na poziomie 2000%. Membrana wykazuje właściwości regeneracji (samowulkanizacji) w przypadku uszkodzenia skutkującego perforacją. Hyperdesmo PB-2K objęte jest najwyższą klasą trwałości W3, oznacza to okres eksploatacji na poziomie minimum 25 lat.
Zielony dach osiedla Panorama w Tychach wykonała firma „Budo-Projekt” Izolacje Kłodzko
Zdjęcia z hydroizolacji zielonego dachu Hyperdesmo PB-2K
Sprawdź inne wpisy blogowe: