Blog

8 czerwca 2017

Czym jest dach

Czym jest dach i jaką pełni rolę
 
Dach to konstrukcja, zarówno ta wewnętrzna, niewidoczna gołym okiem – zwana nośną, jak i połać dachowa, czyli zewnętrzne pokrycie dachuKonstrukcja nośna dachu ma na celu przeniesienie jego ciężaru na konstrukcję ścienne, w taki sposób aby ów ciężar był równomiernie rozproszony i nie uszkodził fundamentalnych elementów budynku. Zewnętrzna zaś część dachu to połać bezpośrednio chroniąca dom od warunków zewnętrznych. Z tego względu pełni rolę swoistego strażnika wnętrza domu. Ewolucja dachu to kawał historii. Kiedyś dachy były pokrywane poszyciem z naturalnych tworzyw jak strzecha, słoma….z czasem rozwinęły się w kierunku np.: gontu, dachówki, blachy itp. Coraz częściej modne i funkcjonalne okazują się być dachy z tworzyw, stanowiących zarazem warstwę hydroizolacyjną, chroniącą dach przed mechanicznymi uszkodzeniami i wilgocią.
 
Najczęściej wybierane dachy
 
Warto dodać, że każdy dach wymaga okresowych przeglądów, konserwacji, a czasem bieżących naprawPokrycia dachowe są różne i ich rozpiętość cenowa też bywa znaczna. Obecnie najbardziej powszechny i cenowo atrakcyjny jest dach z papy czy gontu bitumicznego. Na kolejnych pozycjach plasują się dachy blaszane, blachodachówka, dachówki ceramiczne, dachówki cementowe czy membrany dachowe. Pokrycie dachowe oczywiście musi współgrać z kształtem dachu. Do wyboru mamy dach płaski, stromy, mansardowy i naczółkowy. Najpopularniejszy dach to dach płaski lub stromy dwuspadowy. Zasada jest następująca: im mniej skomplikowany dach tym zwyczajowo mniejsze koszty.
 
Gdy dotyka nas problem z dachem ? Praktyczne porady i nowoczesne rozwiązania do hydroizolacji
 
Czy słyszałeś o membranie płynnej na dach? Zdarza się, iż w trakcie użytkowania dotknie nas problem z uszkodzonym dachem, np. na skutek zawilgocenia, gradu, wysokiej temperatury itp. Co wówczas można zrobić? Oczywiście można dobrać odpowiednie rozwiązania do naprawy dachu, zgodnie z jego rodzajem i zastosowanym poszyciem dachowym, które przeważnie ograniczają się do „łatania dachu”, np.: przy papie czy goncie bitumicznym, albo też na dość kosztownej rozbiórce starego poszycia. Można także skorzystać z nowoczesnej alternatywy – na przykład płynnej membrany dachowej do doskonałej hydroizolacji. Warto także rozważyć – w przypadku pojedynczych przypadków rys i pęknięć – specjalne preparaty wiążąco- klejące wszelkie szczeliny u dylatacje dachowe.
A czym jest wspomniana membrana dachowa płynna? Jest to nic innego jak ekologiczna, transparentna masa żywiczna, niezwykle elastyczną i mocna pod kątem odporności na temperatury, czynniki atmosferyczne, czynniki mechaniczne. Zapewnia doskonałą hydroizolację dachu, którą osiągasz przy niedużych kosztach i wysiłku aplikacji.
 
Dachy wielkopowierzchniowe, zakładowe i firmowe – jak zadbać o ich bezpieczeństwo?
 
W przypadku dachów o dużej kubaturze warto inwestować we wspomniane nowatorskie rozwiązanie hydroizolacyjne dachu czyli w membranę w półpłynnej formule. Sprawi, że nie będziesz musiał martwić się o konserwacyjne prace dachowe w chwili obecnej i na przyszłość, o duże koszty napraw czy niespodziewane katastrofalne zagrożenia. Membrany dachowe dają gwarancję bezpiecznej hydroizolacji i wzmocnienia dachu. Dodatkowo można skorzystać z profesjonalnej usługi nałożenia membrany przez fachowców,  co dodatkowo zapewni właściwą aplikację membrany.
Bez kategorii