Podpowiadamy, jak wypolerować żywicę epoksydową?
Obiekty tworzone z wykorzystaniem żywicy epoksydowej niewątpliwie pięknie się prezentują, ponieważ wyodrębniają wszelkie walory na przykład zalewanych elementów. W ten sposób można stworzyć efektowne meble, oryginalną biżuterię, czy piękne dekoracje. Warto wiedzieć, jak wypolerować żywicę epoksydową, co pozwoli nadać wytworzonym elementom finalnego szlifu, dzięki czemu będą prezentować się one wyjątkowo. Dlatego poniżej zawarliśmy praktyczne wskazówki, jak wypolerować żywicę epoksydową, a także podpowiadamy, jaką pastę polerską i papier ścierny wybrać. Zachęcamy do lektury.
Na sucho, czy na mokro? Zobacz, jak wypolerować żywicę epoksydową?
Polerowanie żywicy epoksydowej pozwala nadać obiektom ostatecznego kształtu, ale i efektownego wyglądu. Proces ten można przeprowadzić zarówno na sucho, jak i na mokro. W pierwszym przypadku papier ścierny jest łatwo dostępny i jest bardzo prosty w obsłudze. Wiele osób chętnie stawia również na wodoodporny papier ścierny. Pozwala on ograniczyć ilość szkodliwych pyłów powstających w czasie szlifowania, sprawiając, że proces ten przebiega znacznie efektywniej. W czasie polerowania na mokro żywica znacznie mniej się nagrzewa, obróbka jest szybka i pozwala nadać wyrobom efektownego wyglądu.
Jak wypolerować żywicę epoksydową krok po kroku?
Zanim przystąpimy do polerowania żywicy epoksydowej, należy upewnić się, czy stworzony obiekt w zupełności zastygł. Następnie można rozpocząć właściwy etap prac. Najlepiej jest wybrać szlifierkę, do której będziemy dobierać papier ścierny o zróżnicowanej gradacji. Na początku powinno się wybierać papier ścierny o gradacji około 100-120 i stopniowo zwiększać gradację papieru, aż do wartości 1000. Warto jest podkreślić również, jak prawidłowo cały proces przeprowadzić. Specjaliści od obróbki żywicy epoksydowej zalecają, aby polerować ją na krzyż, a następnie stopniowo po reszcie powierzchni. Dobrze jest również nie przyciskać szlifierki do powierzchni zastygłej żywicy, aby nie doprowadzić do powstania nierówności. Ważne jest również to, żeby stale zmieniać miejsce szlifowania, aby nie doprowadzić do rozgrzania żywicy, co może doprowadzić do lokalnych uszkodzeń. Ostateczny szlif obiektom z żywicy epoksydowej nada nakładka z gąbką lub ze specjalnym „barankiem”.
Do polerowania żywicy epoksydowej wykorzystaj pastę polerską
W końcowym etapie prac dobrze jest wykorzystać również pastę polerską. Wielu wytwórców elementów z żywicy epoksydowej wykorzystuje w tym celu preparaty do usuwania rys z lakieru samochodowego. Z łatwością możemy nabyć małe tubki past polerskich, które wystarczą, aby wypolerować stół z żywicy epoksydowej, czy dekoracje. Odrobinę pasty nanosi się na ich powierzchnię i wyciera do sucha ściereczką z mikrofibry. Dzięki temu powierzchnia żywiczna jest idealnie gładka i delikatnie połyskuje.
Sprawdź także: