Blog

4 grudnia 2016

Czy żywica epoksydowa żółknie?

Wyjaśniamy, czy żywica epoksydowa żółknie

Żywica epoksydowa jest szeroko rozpowszechniona zarówno na polskim, jak i światowym rynku, gdzie stosuje się je do tworzenia różnego typu obiektów. Chętnie wybierana jest ona do tworzenia domowych dekoracji, ale ma ona również szczególne znaczenie dla przemysłu, gdzie służy do produkowania stołów oraz do aplikowania na podłogę. Uzyskuje się w ten sposób funkcjonalną posadzkę odporną na działanie szeregu czynników – mechanicznych, działania wody oraz substancji chemicznych. Ważną kwestią jest to, czy żywica epoksydowa żółknie, ponieważ w dużej mierze decyduje to o przeznaczeniu surowca. To zagadnienie szeroko opisujemy poniżej, zatem zachęcamy do lektury.

Dlaczego żywica epoksydowa żółknie?

Żywica epoksydowa z czasem żółknie, należy jednak zaznaczyć, że jest to normalna cecha surowca, która nie wpływa na funkcjonalność obiektów, czy posadzek, a jedynie na kwestie estetyczne. Do tej pory dokładnie nie wyjaśniono, dlaczego żywica epoksydowa żółknie. Najprawdopodobniej wynika to z budowy chemicznej surowca, ale wpływ na ten proces mają również inne czynniki:

– żywica epoksydowa żółknie głównie pod wpływem działania promieniowania UV pochodzącego ze Słońca

– ekspozycja żywicy epoksydowej na działanie wysokich temperatur z czasem może doprowadzić do jej żółknięcia

– mimo, że żywica epoksydowa jest odporna na działanie wody – nie pęcznieje i nie wchłania jej, to częste zaleganie dużych ilości wody również może doprowadzić do żółknięcia żywicy

– zanieczyszczona mieszanka żywicy i utwardzacza może doprowadzić do późniejszego żółknięcia obiektów wykonanych z żywicy epoksydowej.

Warto zaznaczyć, że również utwardzacz może ulegać żółknięciu – jest to jednak cecha charakteryzująca ten surowiec, ponieważ z czasem zawarte w nim związki ulegają utlenieniu. Należy pamiętać również o prawidłowym przechowywaniu żywicy epoksydowej. Umieszczana jest ona między innymi do butelek wykonanych z jasnego plastiku, dlatego powinno się ją przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu.

Żółknięcie żywicy epoksydowej w dużej mierze decyduje o jej przeznaczeniu, jeśli chodzi o tworzenie posadzek

Wielu specjalistów od syntetycznych żywic wskazuje, że ze względu na żółknięcie żywicy epoksydowej, ma ona przeznaczenie głównie w przestrzeniach wewnętrznych, gdzie ilość promieniowania UV jest zdecydowanie mniejsza. Rewelacyjnie sprawdza się ona do tworzenia efektownych posadzek w budynkach, które nie tylko pięknie się prezentują, ale są także bardzo wytrzymałe na częste czyszczenie oraz czynniki mechaniczne.

Jak zabezpieczyć obiekty tworzone z żywicy epoksydowej przed żółknięciem?

Powyżej wyjaśniliśmy dokładnie, czy żywica epoksydowa żółknie. Nie oznacza to jednak, że mamy duże ograniczenia w kwestii jej zastosowania – wręcz przeciwnie. Na rynku dostępne są specyfiki pozwalające na ochronę powłoki żywicznej przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. Jedną z opcji jest zastosowanie lakieru dedykowanego do żywic epoksydowych, który aplikuje się w końcowych etapach prac. Powszechnie dostępne stają się również żywice epoksydowe z dodatkiem stabilizatora HALS. Chroni on surowiec przed zjawiskiem fotooksydacji, gdy promieniowanie UV powoduje powstawanie wolnych rodników, mających wpływ na żółknięcie żywicy epoksydowej.

Sprawdź również:

Poradnik