Blog

12 grudnia 2020

Jakie zastosowanie mają mufy żywiczne?

Co to są mufy żywiczne?

Mufy żywiczne stosowane są przez elektryków do izolowania przewodów elektrycznych, głównie w miejscu ich rozgałęziania. Wspomniane mufy tworzone są w oparciu o technologię żywic poliuretanowych, które są szeroko rozpowszechnione w przemyśle. W zależności od rodzaju przewodów, mamy do wyboru produkty o określonych parametrach, które nie będą wpływać na zmiany właściwości kabli pod względem przewodnictwa czy napięcia znamionowego. Najczęściej mufy żywiczne różnicuje się na:

– mufy przelotowe łączące rozgałęzienia przewodów tego samego typu

– mufy przejściowe w kształcie litery „T” lub „Y” – łączą one różne rodzaje przewodów, na przykład zawierające izolację z tworzyw sztucznych, czy te z izolacją olejowo-papierową.

Warto dodać, że mufy żywiczne dostosowane są także do rodzaju przewodów, czyli kabli jedno-, trzy- czy pięciożyłowych. Jak widać, wyróżniają się one wszechstronnym zastosowaniem, co warto wykorzystać, przeprowadzając prace związane z instalacjami elektrycznymi.

Zalety muf żywicznych do łączenia przewodów elektrycznych

Mufy żywiczne do łączenia przewodów elektrycznych stają się powszechnie wykorzystywanymi materiałami przez elektryków, którzy cenią je za wysoką funkcjonalność. Mufy żywiczne wyróżniają się szeregiem zalet, wśród których warto wymienić:

– łatwy sposób obróbki

– mufy żywiczne nanoszone na przewody elektryczne sprawiają, że stają się one wytrzymałe na zgięcia i działanie innych czynników mechanicznych

– dzięki mufom żywicznym, przewody są odporne na działanie wilgoci oraz pylenie i inne rodzaje zanieczyszczeń.

Jak wykonać złącze mufy żywicznej do łączenia przewodów elektrycznych?

Wykonanie mufy żywicznej jest bardzo proste i możliwe jest dzięki gotowym zestawom służącym do samodzielnego stworzenia takiej izolacji. W skład takiego zestawu wchodzą:

– dostępne osobno: żywica poliuretanowa oraz utwardzacz

– forma, w której będzie wykonany odlew

– mały lejek

– rękawiczki ochronne.

Na rozgałęzieniu przewodów umieszcza się transparentną formę mufy, która w górnej części posiada mały otwór. Wlewa się przez niego przygotowaną mieszankę żywicy oraz utwardzacza. Wyrabia się ją przez około 15 minut, następnie wylewa, a po około 20 minutach zawartość formy ulega stężeniu. Czas przeznaczony na prace w przybliżeniu to 40 minut, zatem mufy żywiczne są sposobem na szybką i skuteczną ochronę przewodów elektrycznych.

Sprawdź także:

Poradnik