Blog

01/03/2019

Izolacja fundamentów od wewnątrz – czy jest konieczna i efektywna dla ochrony obiektu budowlanego?

Izolacja fundamentów od wewnątrz to przede wszystkim zwiększenie odpowiedniej izolacji termicznej budynku. Celem jest ochrona ścian pionowych przed przenikaniem wilgoci oraz wody. Jej główna rola to walka z ewentualnym zawilgoceniem, które może prowadzić do osłabienia konstrukcji budynku, niszczenia materiałów budulcowych oraz korozji mokrych fundamentów budynku.

Pamiętajmy, że przez podłogę i ściany może uciekać duża ilość ciepła do gruntu, nie tylko jak zwyczajowo jest zakładane, że największa ucieczka ciepła jest wyłącznie w kierunku do powietrza.

Ewentualne skutki rezygnacji z hydroizolacji fundamentów od wewnątrz 

Izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych od wewnątrz to brak problemów związanych z permanentnym zawilgoceniem, łuszczeniem się farb na ścianach, pojawieniem się grzybów, glonów i pleśni. 

Dodatkowo wytrzymała hydroizolacja fundamentów od wewnątrz to zaizolowanie wszelkich, choćby najmniejszych pęknięć i dylatacji betonu, przez które mogłaby przenikać wilgoć i woda. Pamiętajmy jednak, że izolacja fundamentów od wewnątrz powinna być wykonana równolegle z izolacją zewnętrzną ław i ścian fundamentowych.

Co zyskujemy wraz z izolacją fundamentów od wewnątrz? 

Nierzadko zdarza się, że w projekcie budynku brakuje ujęcia procesu hydroizolacji ścian fundamentowych od wewnątrz. Przyczyną rezygnacji z izolacji fundamentów od wewnątrz jest zwykle chęć obniżenia kosztów budowy. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, bowiem zyskując na jednym, tracimy na czymś zupełnie innym. W tym przypadku mowa o energooszczędności budynków. Bardzo dobrze zaizolowane ławy i ściany fundamentowe – również od wewnątrz – to gwarancja „zdrowego domu” oraz minimalizacja całkowitych strat ciepła w obiekcie. 

Izolacja wewnętrzna pionowa fundamentów a izolacja pionowa od zewnątrz

Zaizolowanie fundamentów jest sprawą kluczową. Warto jednak podkreślić, że priorytetowa jest hydroizolacja od zewnątrz. Bezpośredni kontakt ścian od zewnątrz z gruntem, a tym samym z wodą gruntową, ciśnieniem i wilgocią, sprawia, że fundamenty mogą stać się mostkiem termicznym. Warto więc w szczególności – przez izolacją fundamentową wewnętrzną – zadbać o tą zewnętrzną. Często izolacja wewnętrzna traktowana jest jako substytut tej zewnętrznej, z uwagi na brak konieczności dokonania okopów wzdłuż budynku, brak wymogu odkopywania fundamentów. Rekomenduje się jednak hydroizolację pionową zewnętrzną dolnej części parteru i górą betonowej ściany fundamentowej. Dodatkowo warto pomyśleć o izolacji fundamentu i ścian od wewnątrz – czyli od strony wnętrza pomieszczenia – najczęściej na bazie izolacji mineralnej albo nowoczesnej, płynnej membrany żywicznej.

Poradnik