Przeważnie na schodach znajdujących się przed wejściem do domu kładzione są płytki ceramiczne, które posiadają jednak swoje wady. W naszych warunkach klimatycznych nierzadko sprawdzają się jedynie przez kilka lat, po czym należy je wymienić, dlatego z pomocą przychodzą nam żywice poliuretanowe na schody zewnętrzne. Szereg korzyści jakie niesie ta innowacyjna technologia sprawia, że żywice poliuretanowe na schody zewnętrzne sprawdzą się w każdych warunkach.
- żywice poliuretanowe dla tarasów i balkonów – poznaj opracowane przez nas rozwiązania
- katalog rozwiązań dla tarasów i balkonów
Jakie właściwości posiada żywica poliuretanowa na schody zewnętrzne?
Żywica poliuretanowa na schody zewnętrzne to jeden z najdoskonalszych materiałów, które można wykorzystać do wykończenia schodów zewnętrznych. Jedną z kluczowych cech jest jej odporność na szeroki zakres temperatur – zimą nie ulega spękaniu, z latem nie mięknie. Ponadto żywice poliuretanowe na schody są wysoce wytrzymałe pod względem mechanicznym, tłumią dźwięki, a także mają właściwości antypoślizgowe. Tworzą jednolitą, bezspoinową powłokę na całej konstrukcji, trwale ją chroniąc. Jednocześnie zapewniają szerokie możliwości w zakresie kolorystycznym i poziomu antypoślizgowości.
Łatwe utrzymanie w czystości schodów zewnętrznych z żywicy poliuretanowej
Żywice poliuretanowe na schody zewnętrzne nanosi się w taki sposób, że całość pozbawiona jest ubytków czy spoin, w których mogłaby się gromadzić woda i zanieczyszczenia. Sprawia to, że żywica poliuretanowa na schodach zewnętrznych jest łatwa do utrzymania w czystości. Dodatkowo jest odporna na działanie detergentów, dzięki czemu nawet po wielu latach schody wyglądają rewelacyjnie.
Żywica poliuretanowa na schody zewnętrzne – jeden ze składników tzw. „kamiennych dywanów”
Żywice poliuretanowe na schody zewnętrzne mogą tworzyć system służący do pokrywania stopni, zwany potocznie „kamiennymi dywanami”. Są one spoiwem łączącym otoczaki marmurowe, które są najbardziej efektownym elementem schodów. Najczęściej stosowanym surowcem jest pokruszony marmur poddany odpowiedniej obróbce, która nadaje krawędziom kamienia zaokrąglonych kształtów. W połączeniu z żywicą poliuretanową na schody zewnętrzne sprawia wrażenie wspomnianego już kamiennego dywanu.
Możliwość dostosowania koloru żywicy poliuretanowej na schodach do odcienia elewacji budynku
Wspomniane powyżej mieszanki złożone z kruszywa i żywicy poliuretanowej na schody występują w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu z łatwością dopasujemy ich odcień to koloru elewacji. Z powodzeniem możemy zastosować żywice poliuretanowe na schody zewnętrzne w jasnych kolorach, często odcieniem przypominającym nadmorski piasek, ale także te w ciemnych barwach. Istnieją także mieszaki z żywicą poliuretanową w efektownym typie melanż, gdzie znajdziemy kruszywa w kolorze bieli, szarości, beży i brązów.
O czym należy pamiętać przy tworzeniu schodów zewnętrznych z żywicy poliuretanowej?
Przy nakładaniu żywicy poliuretanowej na schody zewnętrzne trzeba pamiętać przede wszystkim o odpowiednim przygotowaniu pola do pracy. Schody muszą być dobrze wyszlifowane, odtłuszczone i oczyszczone z pyłów. Pierwsze warstwy żywicy służą wyrównaniu powierzchni i identyfikacji ubytków. Wypełnione masą i wyrównane stopnie gotowe są do naniesienia żywicy poliuretanowej.