Blog

01/03/2019

Żywica poliuretanowa na ścianę – coraz bardziej popularne rozwiązanie o walorach estetycznych i funkcjonalnych w jednym

Żywica poliuretanowa na ścianę jest coraz bardziej odkrywana i pożądana przez projektantów wnętrz oraz inwestorów. Jej zastosowanie w pierwszej kolejności dotyczy łazienek i kuchni. Żywica poliuretanowa dotychczas bardzo często wykorzystywana była na schodach. Obecnie ten sam efekt wizualny oraz w zakresie walorów i właściwości żywicy przenosimy na ścianę. Żywica poliuretanowa na ścianę tworzy w 100% nienasiąkliwą powłokę, dodatkowo łatwą w czyszczeniu. W ten sposób łączymy komfort użytkowania z atrakcyjnym wyglądem.

Żywica poliuretanowa na ścianę jako hit w urządzaniu wnętrz 

Żywica poliuretanowa okazuje się być bardzo nowoczesnym i designerskim rozwiązaniem, tym bardziej, że dostępna jest w całej gamie kolorów. Jest to powłoka jednolita, bezspoinowa, bez jakichkolwiek łączeń. Dodatkowo można ją różnie wykończyć, dostępne są bowiem lakiery poliuretanowe w trzech stopniach połysku: mat, satyna i połysk. 

Żywica poliuretanowa na ścianę i jej parametry użytkowe 

Aplikacja żywicy poliuretanowej na ścianę pozwala na jej długoterminowe zabezpieczenie przed oddziaływaniem różnych czynników niszczących. Żywica poliuretanowa doskonale nadaje się do aplikacji na ścianach, które narażone są na różnego rodzaju opary, naloty, wilgoć, czy intensywne szorowanie oraz częste czyszczenie chemicznymi detergentami czy pod silnym ciśnieniem. Dzięki żywicy możliwa jest długotrwała eksploatacja powierzchni ściennej.

  • Żywica poliuretanowa do elektroniki
  • Żywica poliuretanowa do odlewów

Żywica poliuretanowa na ścianę a epoksydowa – dlaczego warto wybrać pierwszy ze wskazanych rodzajów 

Zamiennik żywicy poliuretanowej to epoksyd, który jednak położony na ścianie jest mniej elastyczny. Podczas procesu wysychania i utwardzania się, epoksyd lekko się kurczy, dlatego też aplikacja tej żywicy możliwa jest tylko na twarde podłoże. W innym przypadku – na miękkim podłożu – może prowadzić to do nieestetycznego łuszczenia się powłoki. Inaczej jest z żywicą poliuretanową na ścianę. 

Żywica poliuretanowa na ścianę to także ceniona przez inwestorów odporność na żółknięcie i przebarwienia pod wpływem promieniowania UV. Cechuje ją także wysoka zmywalność oraz wodoszczelność. Bez obaw może być aplikowana na ścianie pod prysznicem, która już nigdy nie nasiąknie wodą. 

Dzięki przedstawionym powyżej walorom, zakres zastosowania żywicy poliuretanowej na pionowe podłoża jest zdecydowanie szerszy niż epoksydowej powłoki.

  • Żywica epoksydowa na schody drewniane
  • Bezbarwna żywica poliuretanowa

Podłoża ścienne odpowiednie do nakładania żywicy poliuretanowej 

Żywicę poliuretanową na ścianę można z powodzeniem aplikować na: 

  • beton, 
  • tynk cementowo wapienny, 
  • stare dobrze przylegające podłoża żywiczne, 
  • płytki w dobrym stanie, 
  • podłoża stalowe które nie pracują, nie uginają 
  • Płyty gipsowo-kartonowe, 
  • większość tynków gipsowych, 
  • powłoki farb jednoskładnikowych, 
  • ściany z cienkiej mocno pracującej blachy, płyty warstwowej itp. 

Ściany mocno narażone na bezpośredni kontakt z wodą np. pod prysznicami lub myte często pod ciśnieniem rekomendujemy pokryć dodatkowym gruntem adhezyjnym, dzięki któremu poprawia się przyczepność powłoki do podłoża. 

Poradnik