Blog

10 grudnia 2020

W czym mieszać żywicę?

Jakie naczynie będzie najlepsze do mieszania żywicy?

Syntetyczna żywica wyróżnia się wysoką funkcjonalnością – jest niezwykle trwała, w przypadku rękodzieła pięknie się prezentuje, a także cechuje ją odporność na szereg czynników, w tym na mechaniczne i chemiczne. Ponadto jest bardzo łatwa w obsłudze – w większości przypadków należy wymieszać dwa dostępne osobno produkty, czyli żywicę oraz utwardzacz. Istotne jest nie tylko, jak, ale także, w czym mieszać żywicę, aby oba odczynniki dobrze się połączyły, tworząc jednolitą masę, która po zastygnięciu będzie charakteryzowała się kluczowymi dla syntetycznych żywic parametrami. Poniżej podpowiadamy, w czym mieszać żywicę, aby była ona gotowa do pracy.

Podpowiadamy, w czym mieszać żywicę

Przystępując do pracy z syntetycznymi żywicami, należy zadbać o surowiec wysokiej jakości, ale także niezbędne atrybuty – formy odlewnicze oraz to, w czym będziemy mieszać żywicę. Za najlepsze uchodzą pojemniki plastikowe wykonane z polipropylenu o wysokiej gęstości (HDPE). Żywica do nich nie przylega, dlatego rewelacyjnie sprawdzają się do mieszania. Warto zwracać uwagę także na to, aby pojemnik miał podziałkę, która ułatwi odmierzanie odczynników oraz „dziubek”, pozwalający na łatwe przelewanie mieszanki do formy, czy do elementu, który ma być zalany żywicą.

Zobacz, w czym mieszać żywicę i w jaki sposób dobrze to wykonać?

Gdy już wiemy, w czym mieszać żywicę, dobrze jest wspomnieć także o tym, jak prawidłowo wymieszać oba składniki, a często dodatkowo także barwniki. Po precyzyjnym odmierzeniu potrzebnej ilości żywicy oraz utwardzacza przelewamy i mieszamy je w zależności od objętości patyczkiem lub mieszadłem mocowanym do wiertarki. Pierwszy sposób wykorzystywany jest podczas tworzenia rękodzieła, a drugi w czasie stosowania żywicy na użytek przemysłowy. Mieszając duże ilości żywicy, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby robić to na wolnych obrotach mieszadła, aby mieszanka nie napowietrzyła się, co mogłoby doprowadzić do utraty wielu finalnych cech gotowego wyrobu. Warto dodać, że do tego, w czym mieszamy żywicę, możemy dodać również pigment bądź barwnik – trzeba to jednak zrobić przed dodaniem do żywicy utwardzacza, bo w przeciwnym razie możemy nie być już w stanie zmienić stopnia nasycenia barwy żywicy.

Sprawdź także:

Poradnik