Stół z żywicy epoksydowej to obecnie modowy hit w urządzaniu wnętrza. Drewno jest materiałem ponadczasowym i zawsze modnym, a żywica pozwala dodatkowo na podkreślenie jego urody – wszelkich słojów, oczek, plamek, żyłek, sęków itp. Żywica epoksydowa wydobywa piękno drewna i niejako zamyka go we wzmocnionej, transparentnej bądź delikatnie barwionej formie. Walory drewna zostają zamknięte w czymś na wzór „szklanej oprawy” z syntetycznej żywicy.
Nie ulega wątpliwości, że stół z żywicy epoksydowej przyciąga uwagę, intryguje i stanowi nowoczesny oraz zindywidualizowany produkt. Każdy egzemplarz stolika z żywicy jest inny i niepowtarzalny.
Gdzie znajdują zastosowanie stoły z żywicy epoksydowej?
Stoliki z żywicy nadają się zarówno do przestrzeni prywatnych jak i tych komercyjnych. Możemy je wykorzystać w salonie, w jadalni, w kuchni, na tarasie, na balkonie, a także w hotelach, w restauracjach czy w biurach. Pasują wszędzie tam, gdzie stawiamy na niebanalność projektu wystroju wnętrza.
Bardzo popularne stają się stoliki z żywicy, jako połączenie drewna orzecha europejskiego z żywicą epoksydową. Nierzadko żywica epoksydowa łączy dwie, odrębne deski czy plastry drewna z turkusową żywicą, o odcieniu wody. Ten kolor żywicy doskonale podkreśla koloryt drewna i imituje tzw. „rzekę z żywicy”. Powstaje w ten sposób niebanalny „rzeczny stół”.
Stolik epoksydowy i jego zalety
Stolik z żywicy epoksydowej – to poza walorami estetycznymi i wizualnymi – także właściwości użytkowe. Żywica epoksydowa jest materiałem bardzo wytrzymałym i odpornym na działanie wysokich temperatur oraz wilgoci i wody. Doskonale zabezpiecza drewno przed gorącymi naczyniami, przed rozlaną cieczą. Jest również odporna na ścieranie i inne mechaniczne uszkodzenia.
Jak zrobić stół z żywicy epoksydowej w kilku krokach – krótki tutorial
W pierwszym kroku powinniśmy przygotować sobie formę – spód z płyty PVC rozmiarowo większej od planowanego wymiaru stołu. Do tak przygotowanej płyty doczepiamy za pomocą wkrętów boki z listew. Szczeliny hermetycznie wypełniamy gorącym klejem. Następnie w naczyniu mieszamy żywicę epoksydową z utwardzaczem i ewentualnym pigmentem. Następnie rozpoczynamy proces wlewania żywicy. Często wypełnia się także wszelkie naruszone powierzchnie drewna, ubytki – wygląda to bardzo oryginalnie. Plastry drewna warto przycisnąć czymś ciężkim. Proces wylewania żywicy dzielimy na etapy – jednorazowo wlewamy po 1 cm preparatu i około 24 godziny czekamy na wyschnięcie. I tak analogicznie kolejne warstwy.
W kolejnym kroku – po wyschnięciu ostatniej warstwy – szlifujemy powierzchnię papierem ściernym, a następnie polerujemy za pomocą specjalnej pasty i gąbki.
Usuwamy resztki pyłu i pasty polerskiej, a wierzch warto dodatkowo zabezpieczyć lakierem dedykowanym do żywicy epoksydowej.