Blog

5 marca 2016

Sposób na efektowną posadzkę, czyli jak zrobić kamienny dywan na tarasie?

Coraz więcej klientów poszukuje nowoczesnych rozwiązań pod względem wyglądu budynków zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jedną z opcji stworzenia efektownego wystroju jest zastosowanie kamiennego dywanu na tarasie. Takie rozwiązanie ma szereg zalet nie tylko pod względem estetycznym, ale także i funkcjonalnym. Zatem jak zrobić kamienny dywan na tarasie? Praktyczne wskazówki, jak go wykonać prezentujemy poniżej.

Wybór koloru kruszywa – pierwszy krok ku temu, jak zrobić kamienny dywan na tarasie

Poszukując informacji dotyczących tego, jak zrobić kamienny dywan na tarasie, dobrze jest zdecydować się na kolor kruszywa, które ma zostać położone na podłożu. Takie kruszywo składa się ze specjalnie przygotowanych otoczaków marmurowych o wygładzonych, zaokrąglonych krawędziach. Jest to bardzo ważne dla poruszania się po tarasie – takie kruszywo jest przyjemne w dotyku i nie powoduje uszkodzenia stóp. Do wyboru mamy przeróżne odcienie kruszywa, które możemy łączyć na różne sposoby. Doskonale sprawdzają się kolory kontrastujące z elewacją budynku, ale można zastosować również odcień podobny do barwy elewacji.

Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu podłoża, gdy zdecydujemy się zrobić kamienny dywan na tarasie

Niezwykle ważne w tworzeniu kamiennego dywanu na tarasie jest przygotowanie podłoża. Należy zadbać o to, by podłoże pozbawione było ubytków, kruszejącego podłoża czy bardzo głębokich dziur – w takim przypadku trzeba wady podłoża usunąć. Warto jednak dodać, że podłoże pod kamienny dywan na tarasie nie musi być idealnie równe. Mieszanka kruszywa z żywicą zniweluje te różnice. Zaletą kamiennych dywanów na tarasie jest także to, że możemy kłaść je na płytkach i ich pozostałościach. Należy jednak pamiętać, by podłoże było dobrze odkurzone i odtłuszczone, warto także je wyszlifować, by zwiększyć porowatość podłoża, co znacznie ułatwia jego integrację z mieszanką.

Jak zrobić kamienny dywan na tarasie? Porady krok po kroku, jak stworzyć tego typu podłoże

Niezwykle ważne w tym, jak zrobić kamienny dywan na tarasie jest przeprowadzenie szeregu czynności, które gwarantują dobrą przyczepność mieszanki do podłoża. Jeśli przygotujemy podłoże zgodnie ze wskazówkami powyżej, możemy przystąpić do jego zagruntowania, co pozwoli zwiększyć chłonność podłoża. Następnie należy uwzględnić położenie hydroizolacji i specjalnych szyn na krawędziach tarasu, które pozwalają na odprowadzanie wody opadowej. Po tym kładzie się warstwę zatapiającą przygotowaną hydroizolację, po czym można przystąpić do nakładania masy dekoracyjnej.

Warto zwrócić się o pomoc do firm, które podpowiedzą, jak zrobić kamienny dywan na tarasie

W Internecie istnieje wiele tutoriali pomocnych w tym, jak zrobić kamienny dywan na tarasie samodzielnie. Warto jednak skontaktować się z firmami, specjalizujących się w kładzeniu tego typu posadzek. Dzięki temu zyskamy  gwarancję, że kruszywo zmieszane z żywicą będzie dobrze położone i z pewnością posłuży przez wiele lat. Takie firmy wiedzą, jak zrobić kamienny dywan na tarasie z zastosowaniem odpowiednich podłoży służących do odprowadzania wody.

Zobacz także:

Poradnik