Blog

24 listopada 2019

Posadzka żywiczna z piaskiem kwarcowym

Posadzka żywiczna z piaskiem kwarcowym – sposób na antypoślizgową nawierzchnię o szerokim zastosowaniu

Posadzka żywiczna z piaskiem kwarcowym to połączenie płynnej dwuskładnikowej żywicy epoksydowej z twardym minerałem jakim jest kwarc. W zależności od granulacji kwarcu otrzymujemy różny poziom szorstkości powłoki. Im większa granulacja tym bardziej faktura posadzki jest widoczna. Kwarc z uwagi na swoje właściwości utwardza doskonale powierzchnię, dzięki czemu nie tylko tworzy antypoślizgowe zabezpieczenie, ale dodatkowo ją wzmacnia. Sprawia to, że może być wykorzystana jako nawierzchnia w zakładach produkcyjnych, warsztatach, na rampach, parkingach. Jest przygotowana na wzmożony ruch samochodów, tirów czy wózków widłowych.

Funkcjonalność posadzki żywicznej z piaskiem kwarcowym – co warto wiedzieć

Posadzka żywiczna z dodatkiem piasku kwarcowego jest odpowiednio twarda i elastyczna zarazem. Żywicę epoksydową w tej wersji cechuje m.in.:

– odporność mechaniczna i chemiczna;

– szczelność na płyny, zabezpieczenie przed wodą i wilgocią;

– bezspoinowa technika położenia;

– doskonała przyczepność;

– brak wykruszania się;

– tłumienie hałasów, wibracji i drgań;

– doskonałe zabezpieczenie nawierzchni betonowej;

– łatwość w utrzymaniu w czystości, np.: możliwość umycia za pomocą myjki ciśnieniowej

– wytrzymałość, długotrwałość eksploatacji przy niskich kosztach konserwacji

Posadzka żywiczna z piaskiem kwarcowym to świetny pomysł na taras, czy schody zewnętrzne

Posadzka żywiczna z kwarcowym piaskiem jest coraz bardziej docenianym rozwiązaniem na tarasy, balkony czy zewnętrzne schody. Posiada powłokę antypoślizgową co w tym przypadku jest niezmiernie ważne, ale również odporna jest na zmienne warunki atmosferyczne, na wszelkie opady, wahania temperaturowe. Dodatkowo uzyskujemy estetyczny efekt wizualny w postaci tzw. dywanu kwarcowego. Piasek kwarcowy w masie żywicznej może być dowolnie barwiony według całej palety kolorów RAL, co dodatkowo wzmocni wizualny efekt.

Niejednokrotnie piasek kwarcowy wykorzystywany jest również jako dopełnienie do żywicznych systemów samopoziomujących wylewek. Jego granulacja jest wtedy bardzo drobną i po utwardzeniu praktycznie jest nie zauważalna. Zwiększa się jednak objętość masy co pozwala na użycie mniejszej ilości żywicy na metr kwadratowy przy zachowaniu jej cennych właściwości.

Podsumowując zakres zastosowania omawianej posadzki żywicznej z kwarcowym piaskiem jest naprawdę szeroki. Warto przed decyzją o położeniu posadzki żywicznej zasięgnąć fachowych porad ekspertów w tym zakresie lub skorzystać z profesjonalnych usług.

Poradnik