Posadzka z żywicy marmur jest świetnym rozwiązaniem pod względem dekoracji wnętrz. Syntetyczne żywice są szczególnym rodzajem surowca służącym do tworzenia posadzek. Są one niezwykle trwałe – odporne na ścieranie, szorowanie, a nawet wielokrotne zalanie wodą. Dlatego mogą one posłużyć przez bardzo długi czas, nawet podczas intensywnego użytkowania. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest tworzenie posadzki z żywicy z efektem marmuru. Pięknie się prezentuje, jest wysoce funkcjonalna, a przy tym o wiele tańsza w odróżnieniu od stosowania kamienia na podłodze.
W jakich pomieszczeniach warto zastosować posadzkę żywiczną z efektem marmuru?
Posadzkę z żywicy marmur można tak naprawdę stosować wszędzie – warto taką posadzkę zastosować na przykład w przestrzeni biurowej w firmie, gdzie z jednej strony pragniemy stworzyć efektowny wystrój z zachowaniem funkcjonalności podłogi. Coraz częściej posadzki z żywicy marmurowe znajdują zastosowanie także w domach. Można kłaść je w każdym pomieszczeniu, gdzie szczególnie sprawdzą się w kuchniach i w łazienkach, ponieważ mamy tam do czynienia z wilgocią i częstym czyszczeniem. Taka posadzka może być szorowana z użyciem detergentów bez utraty jej trwałości.
Jak przygotować się do stworzenia posadzki z żywicy z efektem marmuru?
Zanim zdecydujemy się na wykonanie posadzki z żywicy marmur, trzeba odpowiednio dostosować podłoże. Pamiętajmy o tym, że żywicę aplikuje się metodą natryskową, bądź wałkiem, dlatego taka cienka warstwa specyfiku wymaga odpowiednio wyrównanego podłoża. W tym celu przeważnie stosuje się samopoziomującą wylewkę, która w łatwy i szybki sposób pozwala wyrównać podłoże. Warto je następnie delikatnie przeszlifować, nadając większej porowatości, co ułatwi wiązanie się żywicy z podłożem.
W jaki sposób tworzy się wzory na posadzce z żywicy marmur?
Tworzenie posadzki z żywicy typu marmur wymaga minimum zmysłu artystycznego w połączeniu z praktycznymi umiejętnościami. Podczas tworzenia posadzki z żywicy z efektem marmuru jako pierwsze przeprowadza się wylewanie bazowej żywicy – tutaj wybór koloru uzależniony jest od preferencji klienta. Najczęściej są to kolory bieli, szarości i czerni. Kiedy żywica zaczyna tężeć, można przystąpić do kluczowego etapu prac, a mianowicie do tworzenia wzorów. Na nałożoną wcześniej warstwę żywicy nanosi się niewielkie ilości żywicy w kontrastującym kolorze i za pomocą np. cienkiego patyczka rozprowadza się wzór „żyłki”. Gdy całość się zwiąże, możemy posadzkę żywiczną z efektem marmuru zaimpregnować dodatkowo lakierem.
Sposoby wykończenia posadzki z żywicy marmur
Istotnym elementem podczas prac związanych z tworzeniem posadzki z żywicy z efektem marmuru jest jej wykończenie. Tutaj kluczowe są preferencje poszczególnych klientów pod tym kątem, ponieważ można zastosować różnego typu lakiery, które nadadzą finalnego efektu – połysku, półpołysku czy efektu matowego. Warto mieć na uwadze, że taki lakier na posadzce marmurowej z żywicy nie jest tak trwały, jak bazowa żywica, dlatego specjaliści zalecają ponowne aplikowanie lakieru na posadzkę co kilka lat.
Zobacz także: