Blog

06/20/2020

Kamienny dywan wzory

Kamienny dywan to bogactwo wzorów. Nie ulega to wątpliwości. Jest to forma pokrywania podłoża i jego zabezpieczania, po którą coraz chętniej sięgają architekci w projektach zarówno komercyjnych jak i prywatnych. Jeszcze do niedawna kamienny dywan mógł kojarzyć się z czasami panującego lastryko na klatkach schodowych, w publicznych urzędach itp. Kamienny dywan obecnie to obecnie zupełnie inna technologia oparta o otoczak marmurowy 2-4 lub 4-8mm związany żywicą poliuretanową. W obecnej odsłonie kamienny dywan to bogactwo wzorów i kolorów, wiele możliwości aranżacyjnych i estetycznych.

Jakie wzory na kamiennym dywanie i z jakiego rodzaju kruszywa?

Kamienny dywan to często powszechnie stosowany piasek kwarcowy o frakcji od 0,1 do 8 milimetrów. Jest on bardzo często zatapiany w żywicy. Może występować w wersji barwionej na dowolne kolory, co daje jeszcze więcej możliwości tworzenia różnobarwnych wzorów na kamiennym dywanie.

Do kamiennego dywanu najczęściej wykorzystuje się kamienie pochodzące z marmuru lub granitu o drobnych frakcjach od 1 do 8 milimetrów. Otoczak marmurowy wyróżnia się swoim wyglądem i unikalnością. Możemy tez wykorzystać kamienie rzeczne.

Przykłady wzorów, jakie można wykreować z kamiennym dywanem

Wzory jakie można uzyskać na kamiennym dywanie są praktycznie ograniczone wyłącznie naszą wyobraźnią. Najczęściej wybierane są wzory geometryczne jak prostokąty, trójkąty, okręgi, romby. Możemy pokusić się na stworzenie kratki na posadzce albo charakterystycznej szachownicy. Inne popularne wzory na kamiennym dywanie to także dowolnie poprowadzone fale czy innego typu szlaczki.

Możemy też zaaranżować posadzkę np.: balkonu czy tarasu w paski, naprzemiennie używając odmiennego gatunku otoczak do kamiennego dywanu.

Kamienny dywan to nie tylko piękne wzory, czyli funkcjonalna strona kamiennego dywanu

Kamienny dywan – poza walorami estetycznymi i omawianym bogactwem wzorów – oferuje także użytkową stronę. Kamienny dywan jest bardzo wytrzymały oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne i także na skrajne warunki atmosferyczne. Jest łatwy w utrzymaniu czystości i nie wymaga dodatkowych nakładów na dalszą konserwację. Kamienny dywan tworzy powłokę jednolitą, bez spoinową oraz dodatkowo antypoślizgową i antyelektrostatyczną.

Kamienny dywan coraz częściej jest wykorzystywany jako alternatywa dla płytek ceramicznych, gresu czy terrakoty. W tym zakresie za kamiennym dywanem zdecydowanie przemawia szybkość i relatywna łatwość w aplikacji.

Zobacz także:

Poradnik