Blog

20 lutego 2021

Jakie kruszywo na kamienny dywan?

Kamienne dywany podbijają serca konsumentów w Polsce. Pięknie prezentują się na różnego typu powierzchniach – tarasach, balkonach, przy wejściu do domu czy na schodach. Walory takiej posadzki uzależnione są od kruszywa na kamienny dywan. Na rynku dostępne są przeróżne warianty kruszywa, pozwalające dostosować je do wyglądu obejścia domu czy osobistych preferencji pod względem wystroju. Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu z praktycznymi wskazówkami, jakie kruszywo na kamienny dywan wybrać?

Czym wyróżnia się kruszywo na kamienny dywan?

Kruszywo na kamienny dywan jest charakterystyczne. Jest ono miłe w dotyku ze względu na zastosowany proces obróbki, który wygładza jej krawędzie, dzięki czemu kruszywo na kamienny dywan przypomina rzeczne czy nadmorskie otoczaki. Jest to niezwykle istotna kwestia, ponieważ kamienny dywan tworzony na przykład na tarasach czy balkonach musi umożliwiać chodzenie po nim boso. Kruszywo na kamienny dywan powstaje dzięki wirowaniu i płukaniu w urządzeniach bębnowych, które nadają im charakterystycznego kształtu.

Rodzaje kruszywa na kamienny dywan

Wśród rodzajów kruszywa na kamienny dywan wymienia się fragmenty skał, które występują naturalnie w przyrodzie:

– kamienie marmurowe

– kamienie granitowe

– kamienie kwarcowe.

Ich zastosowanie nadaje naturalnego charakteru kamiennemu dywanowi, co wygląda szczególnie efektownie w zestawieniu z zieloną barwą trawnika. Jako kruszywo na kamienny dywan wykorzystuje się również syntetyczne surowce, jednak specjaliści podkreślają, że charakteryzują się one mniejszą trwałością w odróżnieniu od wymienionych powyżej rodzajów kruszywa.

Frakcje kruszywa na kamienny dywan

Poza rodzajami kruszywa na kamienny dywan, możemy je zróżnicować także na frakcje. Oznacza to, że mamy do wyboru przeróżne warianty o określonej średnicy. Najczęściej wymienianymi frakcjami kruszywa na kamienny dywan są:

– od 1 do 4 mm

– średnica między 4 a 8 milimetrów

– przedział rozmiarów od 1 do 8 mm.

Jak dopasować odcień kruszywa na kamienny dywan?

Dostępne na rynku kruszywo na kamienny dywan występuje w przeróżnych odcieniach. Najczęściej wybieranymi są kolory bieli, jasnej i ciemnej szarości, a także czerni. Ponadto do tworzenia kamiennych dywanów stosuje się kruszywa barwione, a także wielobarwne mieszanki, tworzące oryginalny efekt wizualny.

Jak łączyć kruszywo na kamienny dywan z żywicami?

W tworzeniu podłoża niezwykle ważne jest dobre wymieszanie kruszywa na kamienny dywan z żywicą. Producenci syntetycznych żywic dołączają do opakowania informację, ile kruszywa na kamienny dywan należy przeznaczyć. W tym celu kruszywo trzeba dokładnie odmierzyć za pomocą wagi, a następnie wymieszać z zastosowaniem dobrej jakości mieszadła, które dobrze połączy oba składniki mieszanki.

Ile kruszywa na kamienny dywan potrzebne jest do wykonania posadzki?

Kwestia tego, ile kruszywa na kamienny dywan należy przeznaczyć, uzależniona jest od dwóch czynników – powierzchni przeznaczonej na dywan, a także jego grubości. Przeciętnie przeznacza się około 10 kilogramów kruszywa na kamienny dywan.

Zobacz również:

Poradnik