Blog

20 listopada 2016

Jaka żywica do naprawy łodzi sprawdzi się najlepiej?

Jednostki pływające z czasem mogą ulegać uszkodzeniom w wyniku uderzenia o twarde obiekty, ponadto poprzez stały kontakt z wodą mogą ujawniać się inne defekty, na przykład korozja czy miejscowe źródła przeciekania. Zaradzić mogą temu żywice do naprawy łodzi. Zabezpieczając tego typu wady materiału, skutecznie odcinamy newralgiczne miejsca od źródła dalszych uszkodzeń, przedłużając także żywotność łodzi. Nasze rozważania na temat tego, jaka żywica do naprawy łodzi nadaje się najlepiej, sprowadza się do dwóch rodzajów specyfików – żywicy epoksydowej oraz poliuretanowej. Wyróżniają się one szerokimi możliwościami zastosowania, ponieważ sprawdzają się także w przemyśle, tworzeniu dekoracji, a nawet biżuterii.

Laminowanie żywicą pozwala uniknąć pojawienia się uszkodzeń na łodzi w dłuższej perspektywie czasowej

Po żywicę do naprawy łodzi sięga się w momencie dostrzeżenia uszkodzeń. W wielu przypadkach możemy ich jednak uniknąć, stosując proces laminowania łodzi. Tutaj również zastosowanie mają żywice, zarówno epoksydowe, jak i poliuretanowe. W łatwy sposób możemy przygotować mieszankę, którą nakłada się na powierzchnię zewnętrzną oraz wewnętrzną łodzi. Dzięki temu zyskują one wysoką odporność na działanie wody – drewniane elementy nie butwieją, zyskując dodatkową wytrzymałość mechaniczną bez zmiany parametrów dotyczących masy łodzi. Przygotowaną żywicę epoksydową bądź poliuretanową wystarczy rozprowadzić po powierzchni w sposób niemal identyczny, jak podczas malowania ścian.

„Zestaw ratunkowy”, czyli żywica do naprawy łodzi i inne elementy przydatne w dbaniu o jednostki pływające

Na wielu internetowych platformach sprzedażowych, ale także w stacjonarnych sklepach oferujących sprzęt dla łodzi, statków czy jachtów znajdziemy zestawy do naprawy łodzi. W skład takiego kompletu wchodzą:

– mata z włókna szklanego

– żywica epoksydowa lub poliuretanowa wraz z utwardzaczem

– płaski pędzel

– pojemnik z podziałką.

Przygotowanie mieszanki należy wykonać według instrukcji załączonej przez producenta w pojemniku dołączonym do zestawu. Większość gotowych roztworów posiada także przyspieszacz do żywicy, który znacznie ułatwia naprawę łodzi. Łączy się je z użyciem pędzla wraz z fragmentem maty szklanej, która działa jak kompres, uszczelniając pożądany fragment łodzi.

Żywice do naprawy łodzi możemy stosować także na innych obiektach

Zestawy zawierające żywice do naprawy łodzi są produktami uniwersalnymi, ponieważ sprawdzają się także wobec innych obiektów. Powszechnie wykorzystuje się je między innymi do drobnych napraw sprzętu pływającego i co ciekawe, mają zastosowanie w ogrodzie. Kompresy wraz z żywicami do naprawy łodzi możemy wykorzystać do naprawy przeciekającego oczka wodnego.

Zobacz także:

Poradnik