Blog

1 lutego 2021

Jaka żywica do karbonu?

Epoksydowa czy poliuretanowa? Jaka żywica do karbonu jest najlepsza?

Technologia karbonu, czyli włókna węglowego znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle. Szczególne właściwości i połączenie żywicy z karbonem. Nasuwa się pytanie, jaka żywica do karbonu okazuje się najlepsza? Zarówno polietylenowa, jak i epoksydowa znajduje tutaj zastosowanie. Obie aplikuje się w bardzo łatwy sposób, różni je głównie cena – żywica poliuretanowa jest nieco droższa od epoksydowej.

Jakich właściwości dostarcza żywica do karbonu?

Dzięki dodaniu żywicy do karbonu tworzone obiekty czy wiele innych produktów zyskuje wyjątkowych właściwości:

– pokrywając elementy metalowe, zapobiegają ich korozji

– laminat oparty na żywicy i karbonie nadaje wysokiej wytrzymałości bez utraty lekkości

– materiały odporne są na zmęczenie pod wpływem obciążeń

– żywice do karbonu sprawiają, że pokryte nimi elementy nie ulegają rozszerzaniu pod wpływem temperatur

– amerykańskie ośrodki badawcze szacują, że dodanie żywicy do karbonu zwiększa odporność na wysokie temperatury, nawet do 500°F, czyli 260°C.

Gdzie sprawdza się zastosowanie żywicy do karbonu?

Zastosowanie żywicy do karbonu jako laminatu jest pożądane wszędzie tam, gdzie wymagane jest wzmocnienie elementów, bez wpływania na zwiększenie masy obiektów. Niezależnie od tego, jaka żywica do karbonu sprawdza się najlepiej, należy zwrócić uwagę na szerokie pole możliwości ich zastosowania. Żywica do karbonu wykorzystywana jest między innymi w przemyśle motoryzacyjnym do produkcji samochodów sportowych i wyścigowych. Dzięki temu zyskują one sporą wytrzymałość na przeciążenia bez zwiększania masy, a to przekłada się na większe osiągi w zakresie prędkości. Ponadto żywice do karbonu stosowane są w przypadku produkcji łopat wiatraków będących źródłem generowania energii elektrycznej. Wykorzystuje się je również w branży lotniczej oraz do produkcji wielu gadżetów – żywica do karbonu sprawdza się między innymi w tworzeniu kijów golfowych, rowerów, wędek czy podeszew obuwia.

Poradnik