Blog

15 lutego 2021

Jaka żywica do garażu?

Posadzki żywiczne mają szerokie możliwości zastosowania w budynkach przemysłowych, ale także w domach i mieszkaniach. Świetnie sprawdzają się także w garażach. Kwestia decyzji, jaką żywicę do garażu wybrać, powinna być podyktowana warunkami, jakie panują w tym pomieszczeniu. Mowa tutaj przede wszystkim o odporności na naprężenia oraz nacisk kilkuset kilogramów. Taka posadzka żywiczna w garażu musi zatem charakteryzować się wysoką wytrzymałością na działanie siły nacisku o znacznej wartości. Zastanawiając się, jaka żywica do garażu będzie najlepsza, warto zwrócić uwagę także na to, by stworzona posadzka nie była śliska, co jest niezwykle ważne, podczas wjeżdżania i wyjeżdżania z garażu. Jest to szczególnie istotne, gdy wjazd do garażu znajduje się na wzniesieniu lub droga do niego prowadzi ze znacznym spadkiem. O tym, jaka żywica do garażu nadaje się najlepiej, przeczytacie poniżej.

Jaka żywica do garażu sprawdzi się najlepiej?

Odpowiadając na pytanie, jaka żywica do garażu będzie najlepsza, mamy do wyboru głównie dwa typy żywic – epoksydowe oraz poliuretanowe. Wyróżniają się one wysoką wytrzymałością pod kątem mechanicznym. Taka podłoga nie ściera się i nie pęka pod wpływem nacisku samochodu. Dodatkowo taka posadzka żywiczna w garażu nie chłonie płynów i różnego typu substancji, dlatego z łatwością możemy pozbyć się z jej powierzchni smarów, olejów i innych materiałów.

Gdy podejmiemy decyzję, jaka żywica do garażu będzie najlepsza, dobrze jest zadbać także o aspekt estetyczny

Większość syntetycznych żywic stosowanych do tworzenia posadzki żywicznej w garażu występuje w jednolitych odcieniach bieli, szarości czy czerni, a także wielu innych. Można zatem stworzyć posadzkę w jednolitych barwach, ale można wykorzystać także akcenty ozdobne, na przykład drobne kruszywo podobne do kolorowego piasku, który stworzy delikatny motyw dekoracyjny.

Jak wykonać posadzkę z żywicy w garażu?

Posadzka z żywicy w garażu wykonywana jest głównie z materiałów, które aplikowane są na zasadzie malowania. Należy zatem uprzednio przygotować podłoże – pozbyć się ubytków i wyrównać je za pomocą odpowiedniej zaprawy. Przed bezpośrednią aplikacją żywicy na posadzkę w garażu, trzeba dobrze odkurzyć podłoże i zagruntować je. Następnie mieszankę żywicy epoksydowej lub poliuretanowej rozprowadza się na korytku i za pomocą wałka nanosi na podłoże. Istotne jest także nałożenie samoutwardzalnych warstw wierzchnich, które zwiększają wytrzymałość całej posadzki.

Posadzka żywiczna w garażu – opinie

Wiele osób chwali posadzki żywiczne w garażu, głównie za sprawą możliwości schludnego, a przy tym funkcjonalnego pomieszczenia, w którym można garażować samochód. Pozytywne opinie dotyczące posadzek żywicznych w garażu odnoszą się również do łatwego sposobu utrzymania jej w czystości. Co ważne, taka posadzka w odróżnieniu od surowego, betonowego podłoża nie pyli, dlatego zabrudzenia nie przedostają się do pozostałych pomieszczeń w domu, jeśli bezpośrednio przynależy do nich wejście do garażu.

Zobacz także:

Poradnik