Blog

26 września 2020

Jak wykonać taras na dachu? Od czego zacząć?

Taras na dachu to zdecydowanie wiele atutów i dodatkowe funkcjonalne wykorzystanie tej powierzchni. Nie ulega wątpliwości, że musimy mieć do czynienia z dachem płaskim. Dachy dwuspadowe w większości przypadków nie nadają się do realizacji tego projektu.

Na wstępie należy pamiętać o formalnościach. Adaptacja dachu wymaga uzyskania pozwolenia, co wynika z ustawy prawo Budowlane z 7 lipca 1994 roku. Wniosek należy złożyć w starostwie powiatowym, w wydziale architektury i budownictwa.

Dach w tradycyjnym układzie nie nadaje się do adaptacji go na taras, bowiem jego kolejne warstwy jak poszycie dachowe, folia/deskowanie, izolacja cieplna i paraizolacja nie są w stanie przejąć dodatkowych obciążeń. Stosuje się wówczas technologię zwaną konstrukcją odwróconą. Polega to – najogólniej rzecz ujmując – na zamianie warstwy ocieplającej z uszczelniającą. Stosuje się wówczas następujący układ warstw: strop, izolacja, membrana, żwir, legary i deski tarasowe.

Jakie warstwy występują w przypadku dachu odwróconego pod taras?

Kolejno układane są więc:

– hydroizolacja – ochrona przed opadami deszczu, śniegiem, najczęściej jest to papa termozgrzewalna, wylewka betonowa lub odpowiednio sztywne warstwy styroduru. Gdy powierzchnia jest zbyt miękka utwardza się ją np.: płytami chodnikowymi;

– termoizolacja – czyli warstwa dociskowa, dobrze sprawdza się gładź cementowa, jej grubość to min 5 cm, należy zapewnić odpowiednie szczeliny dylatacyjne,

– warstwa wierzchnia, czyli wykończeniowa, wykonana z materiału odpornego na wchłanianie wody, najczęściej stosuje się płytki mrozoodporne lub wylewkę.

Taras na dachu musi mieć też zapewniony odpowiedni spadek, tak aby woda opadowa była swobodnie odprowadzana. Najczęściej stosuje się spadek ok. 2% – takie są zalecenia. Należy także pamiętać o wspomnianej, odpowiedniej dylatacji między tarasem, a ścianą.

O czym jeszcze należy pamiętać przy budowaniu tarasu na dachu?

Pamiętajmy, że taras na dachu powinien być odporny na działanie chemiczne i biologiczne, bardzo wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne np. mróz i zmienne temperatury.

Zastosowane produkty do hydroizolacji mają również ogromne znaczenie. Rekomendujemy zapoznać się z nowoczesną technologią płynnych membran żywicznych przeznaczonych do hydroizolacji i renowacji dachów. Jest to doskonały produkt również dla dachów płaskich z przeznaczeniem na taras. Jednolita, bezszwowa i elastyczna powłoka, doskonałe uszczelnienie, łatwość aplikacji, wytrzymałość i estetyka w wyglądzie to tylko niektóre z zalet płynnych membran poliuretanowych, np.: systemu Hyperdesmo marki Alchimica.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik