Blog

7 lutego 2021

Jak prawidłowo przeprowadzić hydroizolację fundamentów w starym domu?

Dlaczego wykonanie hydroizolacji fundamentów w starym domu jest tak ważne?

Dobrze zaizolowane fundamenty mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego budynku. Mowa tutaj przede wszystkim o ograniczaniu dostępu wilgoci do fundamentów oraz ścian – w przeciwnym razie mogłaby stale osadzać się wilgoć, która z czasem może doprowadzić do występowania plam w postaci pleśni, która realnie zagraża zdrowiu domowników. Osadzająca się wilgoć doprowadza także do pogorszenia właściwości termicznych budynku, który zdecydowanie szybciej się wychładza. Dlatego w przypadku starych domów należy szczególną uwagę zwrócić na prawidłową hydroizolację fundamentów – jest to inwestycja na lata, która z pewnością przełoży się na bezpieczeństwo i funkcjonalność budynku.

Jakie preparaty wykorzystuje się do izolacji fundamentów w starym domu?

Do izolacji fundamentów w starym domu wykorzystuje się różnego typu preparaty – najczęściej stosuje się masy bitumiczne, ale obecnie stawia się głównie na płynne membrany polimerowo-bitumiczne. Można uznać je za produkty do „zadań specjalnych” – sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymagany jest wysoki poziom ochrony przed wilgocią. Wielu producentów tego typu produktów przewiduje ich stosowanie do hydroizolacji pionowej – w przypadku stosowania ich na przykład na ławach, mogą nie utrzymać one ciężaru całego budynku, o ile nie zaznaczy tego producent na opakowaniu. Z  tego powodu preparaty polimerowo-bitumiczne będą idealne do izolacji fundamentów w starym domu, gdzie możliwe jest wykonanie jedynie hydroizolacji pionowej.

Jak wykonać izolację fundamentów w starym domu?

Prace związane z tym, jak wykonać izolację fundamentów w starym domu, należy odpowiednio zaplanować. Tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na stopniowe wykonywanie prac. Aby odsłonić fundamenty, należy je odkopać, dlatego wszystko musi być przeprowadzane stopniowo, aby nie doprowadzić do osłabienia konstrukcji nośnej budynku, co jest zmianami nieodwracalnymi, wpływającymi na jego całościowy stan techniczny.

Izolacja fundamentów w starym domu krok po kroku

Proces izolacji fundamentów w starym domu można zamknąć w kilku punktach:

– po odkopaniu fundamentów należy osuszyć ich powierzchnię przed kluczowym etapem tworzenia hydroizolacji

– dobrze osuszone fundamenty gotowe są do nanoszenia mas polimerowo bitumicznych czy płyt z polistyrenu

– podczas tworzenia hydroizolacji fundamentów w starym domu należy zastosować również drenaż opaskowy odprowadzający nadmiar wody.

Specjaliści zalecają, aby prace były prowadzone co 1 – 1,5 metra, aby nie zaburzyć konstrukcji budynku.

Cena izolacji fundamentów w starym domu

Wpływ na cenę izolacji fundamentów w starym domu ma przede wszystkim rodzaj surowca zastosowanego do zabezpieczenia fundamentów przed wilgocią. W całościowym kosztorysie należy uwzględnić również powierzchnię konieczną do zabezpieczenia, a także koszt usługi, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy zewnętrznej firmy, która przeprowadzi proces izolacji fundamentów w starym budynku.

Sprawdź także:

Poradnik