Blog

6 grudnia 2016

Jak mieszać żywicę?

Większość obiektów, czy odlewów tworzonych z użyciem żywicy wymaga odpowiedniego przygotowania surowca, czyli wymieszania żywicy wraz z utwardzaczem. Nie ulega wątpliwości, że obiekty tworzone z wykorzystaniem żywicy pięknie się prezentują, ale są także funkcjonalne, co tyczy się głównie posadzek żywicznych. Niezwykle ważne jest zatem to, jak mieszać żywicę, ponieważ w przeciwnym razie w niektórych miejscach może ona nie stężeć i nawet po wielu godzinach będzie lepka, co wiąże się z koniecznością ściągnięcia warstwy żywicznej i aplikowania jej na nowo. W tym celu przygotowaliśmy praktyczny wpis na temat tego, jak mieszać żywicę, aby nadawała się ona do użycia zarówno podczas tworzenia posadzek, jak i odlewów.

Zobacz, jak mieszać żywicę, aby oba składniki dobrze się połączyły?

Z tym, jak mieszać żywicę związane jest przede wszystkim odpowiednie odmierzenie obu odczynników, czyli żywicy oraz utwardzacza. Tutaj warto przede wszystkim przestrzegać zaleceń producenta, który na opakowaniach zawiera dokładne proporcje odmierzanych składników. Następnie można przystąpić do dokładnego wymieszania żywicy w zależności od ilości mieszanki czystym drewnianym patyczkiem lub mieszadłem elektrycznym.

Jak mieszać żywicę z użyciem mieszadła?

Wykorzystując żywicę w dużych ilościach, należy zadbać o to, aby oba składniki były skutecznie połączone – w tym celu najlepiej jest wykorzystać na przykład mieszadło mocowane jako końcówka do wiertarki. Ten sposób mieszania pozwala na szybkie i efektywnie łączenie surowca. Należy jednak pamiętać o tym, aby dostosować prędkość mieszania żywicy. Nie można przeprowadzać tego zbyt szybko, ponieważ do mieszanki zostanie wpuszczona duża ilość powietrza, która wpłynie negatywnie na proces wiązania, a także na finalne cechy tworzonych obiektów. Z drugiej strony prędkość mieszadła musi być na tyle duża, aby sprawie wymieszać oba składniki, ponieważ niedługo po dodaniu utwardzacza żywica zaczyna tężeć.

Sprawdź także:

Poradnik